Prace plastyczne od kuchni - czyli zastosowanie cukru

Cukier kojarzy się wszystkim ze słodkimi deserami, napojami, słodyczami, a tym czasem może on mieć zastosowanie przy wykonywaniu prac plastycznych. Zaletami tego produktu są dostępność, niski koszt, wydajność. Jest to nie bez znaczenia jeżeli pracujemy np. z grupą przedszkolną. Oprócz tego cukier łatwo rozpuszcza się w wodzie i bez problemu przykleja do np. papieru. Ponad to cukier ma walory estetyczne, a mianowicie pięknie się błyszczy i prace plastyczne z wykorzystaniem tego produktu są lśniące, połyskujące, mają ciekawą fakturę.

Najprostszym sposobem na wykorzystanie cukru podczas tworzenia pracy plastycznej jest przyklejenie go klejem typu wikol do wyciętego lub narysowanego na kartce, tekturze kształtu. Teraz należy „uzbroić się” w cierpliwość i poczekać do całkowitego wyschnięcia. Na tak przygotowanym podłożu można malować farbami plakatowymi lub pozostawić je bez dalszej ingerencji.

Cukrowe jabłko
Cukrowa rozgwiazda

Słodka pisanka

Kartkę lub wycięty kontur można w całości wypełnić klejem lub namalować wzory, szlaczki. Cukier przyklei się tyko do kleju, przez co ozdobi i podkreśli namalowane ślady.

Mrozem malowane

Malowanie na cukrze

Prace z zastosowaniem cukru często wykorzystuje się przy zimowych obrazkach, są one wówczas lśniące jak skrzący się zimą śnieg i błyszczące jak lodowa tafla. Dobry efekt daje pomalowanie kartki wodą z rozpuszczonym cukrem, a następnie np. akwarelami.

Słodkie obrazki

A co się stanie, jak zamoczymy kredę w roztworze cukru z wodą? Oto przykład pracy.

Bałwanek - mokre na mokrym

Okazuje się, że cukier można przykleić do pracy plastycznej nie tylko klejem, ale po prostu posypać go na kartkę pomalowaną farbą (oczywiście pod warunkiem, że farba jeszcze nie wyschła).

Jeż z dłoni

Jak widać na przytoczonych powyżej przykładach, cukier daje wiele możliwości do stworzenia ciekawych prac plastycznych. Mam nadzieję, że staną się one inspiracją do słodkiej zabawy z dziećmi.


Dodaj swój pomysł na pracę plastyczną

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.