Prace plastyczne od kuchni - warzywa i owoce

Warzywa i owoce cieszą nie tylko smakiem, zapachem, ale inspirują swoimi kolorami i kształtami. Nic dziwnego, że znalazły swoje miejsce w plastyce. Najsłynniejszym przykładem wykorzystania warzyw i owoców w sztuce jest twórczość Giuseppe Arcimboldo, przedstawiciela manieryzmu. Ten włoski malarz stworzył swoje arcydzieła wykorzystując m.in. warzywa, owoce, kwiaty, ryby.

źródło: wikipedia.org

Ciekawym pomysłem na zajęcia plastyczne z dziećmi jest prezentacja wcześniej wymienionych obrazów i zachęcenie do stworzenia własnego portretu. Twórcze działanie to z pewnością dobra zabawa.

Z warzyw i owoców powstają nie tylko portrety, ale i kukiełki, śmieszne stworki, zwierzęta, pojazdy, figurki i wszystko to, co podpowiada wyobraźnia dziecka.

Dyniozwierzę

Warzywny teatrzyk

Cebulkowe babuszki

Bałwanek z ziemniaków

Zajęcia plastyczne tego typu należy dobrze zaplanować np. pokroić wcześniej produkty w plasterki, zwrócić uwagę na bezpieczeństwo (wbijanie wykałaczek) itp.

Bukiet z warzywnych kwiatów

Zabawy plastyczne z zastosowaniem warzyw i owoców dają dzieciom możliwość ich wielozmysłowego poznania, a co za tym idzie zachęcają do zdrowego odżywiania. Nie jest tajemnicą, że ładnie skomponowana, zdrowa kanapka, poukładany obrazek z plasterków, czy też pomaganie przy gotowaniu może pomóc w nabyciu zdrowych nawyków żywieniowych.

Warzywa i owoce wykorzystywane są jako stemple. Przekroje produktów zamoczone w farbie dają ciekawe możliwości. To nie tylko wierne odbicie ich kształtu, ale podstawa do malowania różnorodnych obrazów np. kwiatów.

Drzewo z kapusty

Kwiaty stemplowane papryką

Z pestek i nasion tworzy się kompozycje, wypełnia szablony. Wysuszone pestki można malować, naklejać, uzupełniać nimi niektóre szczegóły w pracy.

Fasolowa zima

Zdrowe ząbki

Park jesienią

Naszyjnik dla Mamy

Warzywa i owoce (najczęściej dynie) stosowane są do tworzenia dekoracji, stanowią podstawę do stroików, lampionów, świeczników np. na Halloween.

Pan Ziemniak

Świecznik z dyni

Jesienny stroik w jabłku

Ozdoby świąteczne na spinaczach

Przybornik na biurko

Lampion z dyni

W tym miejscu pojawia się dylemat, czy obrazek z produktów spożywczych, który później jest do wyrzucenia to właściwy kierunek? Najlepiej byłoby tworzyć z odpadów, resztek, obierek, ale nie zawsze jest to możliwe. Wybierane są najczęściej produkty łatwo dostępne i w miarę tanie. Na pewno należy podejść do tematu rozsądnie, tworzyć, nie marnować.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.