Symbole narodowe w edukacji plastycznej dzieci

Wychowanie patriotyczne zaczyna się już od najmłodszych lat. Zapisy na ten temat znajdują się w Podstawie programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zgodnie z treścią dokumentu na koniec wychowania przedszkolnego dziecko: „wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. (…) charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), „wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn)”.


Duch patriotyzmu można zaszczepić między innymi poprzez działania plastyczne, takie jak tworzenie flagi, godła.

Orzeł z talerzyka

W tej propozycji wykorzystujemy papierowy, biały talerzyk, z którego odcinamy część lub nacinamy go (pomocny będzie dołączony szablon) oraz dorysowujemy pisakiem dziób, koronę i oko. Orła naklejamy na czerwoną kartkę.

Tu pomalowane białą farbą dłonie oraz stopę odbijamy na czerwonej kartce z konturem orła. Godło ozdabiamy elementami wyciętymi ze złotego papieru kolorowego (korona, pazury, dziób).

Podobnie jak we wcześniejszej pracy, również i w tej wykorzystujemy odciski dłoni. Tym razem stemplujemy je na szablonie flagi.


Flaga z papierowych białych i czerwonych serduszek, to kolejny pomysł na stworzenie niestandardowej flagi Polski. Praca będzie bardziej efektowna, gdy złożymy serca na pół.


Przy omawianiu wyglądu godła warto zaproponować dzieciom wykonanie kotylionu/kokardy narodowej.
Kokarda narodowa polska ma mieć kształt koła, posiadać biały środek (serce) oraz czerwony okrąg zewnętrzny (wygląd poprawny heraldycznie). Takie ułożenie barw ma związek z odwzorowaniem godła Polski, gdzie centrale miejsce zajmuje Biały Orzeł (stąd biały środek na kokardzie narodowej) i na drugim miejscu czerwona tarcza (czerwony okrąg zewnętrzny). Tak więc kokarda narodowa, jej barwy i ich rozmieszczenie jest ściśle związane ze wzorem Godła Rzeczypospolitej Polskiej. Kokardę narodową umieszcza się na piersi po lewej stronie.

Kotylion

Może niektórych to zaskoczy, ale do wykonania tej kokardy narodowej wykorzystujemy papierowe, białe foremki do pieczenia babeczek. Jedną z nich należy pokolorować pisakiem na czerwono i połączyć klejem z dwoma białymi. Z białych foremek odcinamy okrąg, aby koło było mniejsze niż czerwone. Pracę usztywniamy naklejając na środek dodatkowe dwa, białe koła (z przodu i z tyłu). Doklejamy również dwa wycięte paski.

Kotylion z papieru kolorowego

W tym przykładzie kotylionu składamy tekturowy pasek w harmonijkę i sklejamy go tworząc koło. Na środek naklejamy białe koło.

Kotylion z papieru

Kolejna propozycja, to kotylion składający się z papierowych pasków sklejonych na pół, naklejonych na koła. Paski czerwone muszą być dłuższe od białych. Najpierw tworzymy z pasków białe koło (naklejając je na wycięte, papierowe koło), a później doklejamy do niego czerwone paski. Kotylion ładnie wygląda, gdy paski czerwone będziemy naklejać od spodu i rozmieszczać miedzy białymi.

Rozeta ze wstążki

Wykonanie tego kotylionu polega na formowaniu kształtu rozety poprzez naprzemienne składanie wstążki i sklejanie jej taśmą dwustronną. Należy pamiętać, aby zakończenia wstążek opalić zapalniczką i w ten sposób uniknąć strzępienia się materiału.

kotylion z bibuły

W tym pomyśle na wykonanie kotylionu wykorzystujemy plastyczność bibuły. Po odpowiednim złożeniu, a później sklejeniu bibuły, otrzymamy ładną, przestrzenną rozetę.


Oprócz tego, ciekawym pomysłem na przekazanie treści patriotycznych, jest wspólne z dziećmi tworzenie wszelkich elementów dekoracyjnych w barwach narodowych.

Prostym i zarazem łatwym do wykonania elementem dekoracyjnym, jest papierowe serce w barwach narodowych, którego dolną część malujemy np. patyczkami higienicznymi maczanymi w czerwonej farbie.

Ta propozycja przedstawia bukiet wyciętych z papieru biało-czerwonych kwiatów.

W tej pracy kontur Polski ozdobiony jest biało-czerwonym konfetti. Aby podkreślić kształt państwa, wokół szablonu stemplujemy palcem niebieską farbą.

Żołnierza polskiego tworzymy z korka do butelek i łupinki orzecha włoskiego. Korek oklejony jest zieloną taśmą izolacyjną, a hełm pomalowany jest na zielono. Postać ma doklejone małe flagi Polski.

źródło:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356)

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.