10 pomysłów na wykonanie Mikołaja i nie tylko

Święty Mikołaj to postać uwielbiana przez dzieci. Dzieci bardzo chętnie tworzą wizerunek Świętego i wszystko co jest z nim związane. Choć prawdziwy Mikołaj był biskupem, w większości przedstawiany jest w czerwonym płaszczu z czapką z pomponem. Tematy prac plastycznych, mikołajkowych obejmują (oprócz samej postaci) również przedmioty, które się z nim kojarzą, czyli komin, worek, skarpeta, czerwona czapka z pomponem, sanie. Techniki i formy plastyczne dostosowuje się do umiejętności dzieci. Są prace płaskie i przestrzenne, a materiały wykorzystywane do ich wykonania przeróżne. Oto niektóre, ciekawe propozycje.


Przegląd rozpocznę od Mikołaja – biskupa. Mikołaj wykonany jest na rolce, kształt mitry powstaje poprzez ucięcie rolki po skosie. Do ozdoby wykorzystana została m.in. złota wstążka i chrupki Skropak.

Biskup Mikołaj

To nie jedyna praca, która bazuje na rolce. Ten łatwo dostępny materiał doskonale nadaje się do wykonywania postaci, drzew i wszystkiego, co chcielibyśmy z łatwością postawić. Kolejny Mikołaj ma płaszcz i czapkę wykonaną z jednego kawałka bibuły. Doklejone są papierowe elementy. Wiążąc bibułę u góry, jednocześnie zamykamy czapkę oraz otrzymujemy sznurek do powieszenia Mikołaja jako dekoracje np. na choince.

Mikołaj na choinkę

Broda jest bardzo inspirującym atrybutem Mikołaja. W pierwszej propozycji została ona wykonana z papierowego talerzyka, u kolejnego Mikołaja brodę stanowi włosie szerokiego pędzla. Broda Mikołaja jako kalendarz adwentowy? Ta broda z każdym kolejnym dniem adwentu jest podcinana. Pomysł humorystyczny i z uśmiechem odbierany przez dzieci. Bardzo estetycznie prezentuje się Mikołaj z brodą wykonaną z ozdobnej, okrągłej serwetki. Broda Mikołaja przybiera niepowtarzalny i osobisty kształt, kiedy odbijemy lub odrysujemy dłoń dziecka. Jest też broda, do której chciałoby się przytulić, miękka, miła. To oczywiście broda wykonana z wacików lub waty.


Mikołajek

Brodaty Mikołaj


W czasie „mikołajkowego szaleństwa” często przebieramy się za Świętego Mikołaja. Oto propozycja wykonania czapki z brodą.

Czapka Mikołaja

Poprzez tworzenie pracy plastycznej można sprowokować dzieci do rozmowy na temat figur geometrycznych. Przecież Mikołaj nosi na głowie trójkątną czapkę, jego broda też jest trójkątna, a brzuch, no cóż, okrągły. Niektóre, prace plastyczne przedstawiające Mikołaja to po prostu trójkąty z doklejonymi owalami twarzy i brodą, co sprawia, że nawet najmłodsze dzieci są w stanie stworzyć portret swojego Świętego.


Przejdźmy teraz do innych atrybutów Świętego. W pracach dzieci worek Mikołaja jest zawsze pięknie ozdobiony, ma zawiązaną kokardkę, często umieszcza się na nim obrazki wymarzonych prezentów. Worek, jak również skarpetę na prezenty, można ozdobić stemplami ze świątecznymi motywami. Sanie Mikołaja to propozycja dla starszych dzieci.

sanie Mikołaja

Święty Mikołaj przynosi prezenty. Chciałabym w tym miejscu, również jako prezent, podzielić się moim pomysłem na zabawę z użyciem pracy plastycznej. Zaproponowałam dzieciom, aby sprawdziły czy ich Mikołaj wykonany z rolki jest prawdziwym Mikołajem i czy rzeczywiście podaruje im prezent. Dziecko zasłania oczy, ja w tym czasie wkładam do środka cukierek, następnie dziecko podnosi swoją pracę i sprawdza co tam jest. Pomysł na zabawę urozmaicił jedno z moich świątecznych, rodzinnych spotkań w przedszkolu. Na niespodziankę wybrałam moment przy pożegnaniu i udało się to tak przeprowadzić, aby kolejne dzieci o niczym nie wiedziały.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.