Jesienne prace plastyczne

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się czas inspirujący do różnorodnych działań artystycznych. Sam spacer w poszukiwaniu darów jesieni napawa każdego miłymi doznaniami estetycznymi. Najprostsza aktywność polegająca na układaniu bukietów z liści, to początek przygody z jesiennymi zabawami plastycznymi.

Teraz, kiedy są już zgromadzone jesienne skarby, można zacząć tworzyć z nich kompozycje np. jesienne mandale, układać postaci, zwierzęta, kwiaty itd. Prace można utrwalać na fotografii, a przy kolejnej zabawie ułożyć coś nowego.

Jesienne mandale


Łączenie jesiennych skarbów z innymi materiałami plastycznymi i różnorodnymi przedmiotami bardzo pobudza dziecięcą kreatywność. Powstają wówczas wspaniałe figurki z kasztanów, żołędzi, orzechów, szyszek i liści, a także lampiony.

Mysz

Jesienna nutka

Laleczka

Jeż z szyszki

Myszka

Orzechowy kot

Lampion

Sowa z rolki

Jesienne liście świetnie sprawdzają się do zapoznania i zastosowania z dziećmi różnych technik plastycznych np. frotaż, stemplowanie. Sięgając po kredki, farby z jesiennej palety barw, można „wyczarować” np. takie prace.

Uskrzydlona jesień

Serwetka Pani Jesień


Sporo ciekawych, twórczych prac to jesienne kolaże.

Akwarium

Wiewiórka z orzeszkiem

Leśna sowa, orzechowa

Owad z liścia
Jesienne stworki


Kartkę papieru można zastąpić wysuszonym, dużym, kolorowym liściem, który jest gotowy do namalowania na nim obrazu.

Malowanie na liściu


Okazuje się, że pomalowane szyszki są doskonałym narzędziem malarskim, a wałkowanie nimi na kartce ćwiczy zarazem dłoń dziecka. Turlający się kasztan w pudełku wyścielonym kartką, z dodatkiem kleksów z farb pozwoli stworzyć obraz abstrakcyjny.

Przyroda w jesiennej krasie „zaprasza” do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej jesienny pejzaż, kolorowe, jesienne drzewo. Oto przykłady.

Park jesienią

Parkowe drzewo
Jesienne drzewa z płatków kosmetycznych

Jesień to nie tylko gra kolorów, ale także czas parasoli, kaloszy, peleryn. Mają tu „pole do popisu” mali projektanci jesiennej mody.

Papierowy parasol

Jesienny spacerek


Jesienna pogoda to deszcz, wiatr, często też mgła. Warto w związku z tematem zastosować zabawy plastyczne takie jak rozdmuchiwanie kleksów z farb, malowanie techniką „mokre w mokrym”, pryskanie szczoteczką lub pędzlem zamoczonym w rozwodnionej farbie. Sprawdzi się też obserwacja śladów, jakie zostawia za sobą spływająca, kropla niebieskiej farby.

Deszczowe zwierzeta

Deszczowy dzień

Jesienny wiatr

Miasto we mgle

I jeszcze przykłady prac plastycznych dla małych grzybiarzy zauroczonych pięknem muchomorów czerwonych, zapachem prawdziwków itp.

Muchomorek

Grzybki

Kolorowe grzybki

podgrzybki


Rozpoczęłam od jesiennego bukietu i bukietem zakończę. Jesienią pięknie będzie się prezentować bukiet róż z liści klonu postawiony na biurku nauczyciela lub w kąciku przyrody.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.