10 pomysłów na śnieżynki

Kto nie oglądał na spacerze płatków śniegu pod lupą? Są piękne i zachwycające. Co zrobić, aby taką śnieżynką „zabrać” do domu i móc podziwiać dłużej? Polecam wykonanie pracy plastycznej!

W propozycjach na wykonanie śnieżynki nie może zabraknąć płatka śniegu wyciętego z odpowiednio złożonego papieru. Każda śnieżynka w przyrodzie jest inna, a ta propozycja na pracę plastyczną spełnia ten warunek. Oprócz tego, wycięte wzory są symetryczne i sześcioramienne. Do zabawy warto użyć np. papieru śniadaniowego, gdyż dzieciom trudno wycinać kartkę kilkakrotnie złożoną. Po wycięciu należy obowiązkowo pomóc w rozłożeniu dzieła, aby przypadkiem delikatny materiał nie potargał się. Śnieżynkę najlepiej przykleić na granatową lub niebieską kartkę. Pracę można uprościć wycinając dzieciom (już ze zwykłej, białej kartki) sześciokąt foremny, który następnie dzieci obrysowują ciemną, niebieską kredką i dekorują według uznania np. srebrnymi cekinami, klejem brokatowym. Ciekawy, połyskujący efekt możemy uzyskać przykrywając śnieżynkę kawałkiem celofanu.

śnieżynki z papieru

Połyskująca śnieżynka

Śnieżynka sześciokątna

Inną propozycją na papierowy płatek śniegu jest prosta w wykonaniu śnieżynka na podstawie trzech niebieskich pasków papieru skrzyżowanych w jednym punkcie. Do pasków dzieci przyklejają małe kształty (trójkąty, romby, kwadraty) wycięte z białej kartki (przy okazji wykorzystujemy resztki papieru). Pracę jest w stanie wykonać nawet trzylatek, pod warunkiem, że umie już posługiwać się nożyczkami. Takie śnieżynki również są niepowtarzalne, wyglądają ciekawie.

Płatek śniegu

Kartkę z gotowym szablonem śnieżynki można wykorzystać do stworzenia śnieżynki sensorycznej i wypełnić jej kontur ziarnami ryżu, kawałkami waty, pomponami, guzikami, styropianowymi kulkami. Tu warto wybrać śnieżynki o mniej skomplikowanych wzorach i w dużych formatach.

Śnieżynka sensoryczna

Śnieżynkę można ułożyć z patyczków higienicznych, drewnianych patyczków kreatywnych, naturalnych gałązek lub piór. Mogą być śnieżynki skromne i piękne w swej prostocie lub niemniej urokliwe, obsypane brokatem, pełne błyszczących ozdób (cekin, ścinków błyszczących papierów, koralików, folii aluminiowej). Te bogato zdobione można zawiesić jako ozdobę choinkową.

Śnieżynka

Patykowa Śnieżynka
Gwiazdka z patyczków

Śnieżynka z piór

Całkiem odmienną propozycją jest postać śnieżynki wykonana z papierowego kółka. Obrazek prezentuje taniec śnieżynki (śnieżynek). Taką pracę plastyczną można powiązać z czytaniem poezji dziecięcej na dany temat, z tańcem do utworu muzycznego lub z poznaniem zimowej piosenki. Można też przy okazji spróbować nauczyć dzieci rysować płatek śniegu.

Taniec śnieżynek

Śnieżynkę można narysować świecą lub białą kredką woskową. Ta technika plastyczna, to zabawa w odkrywanie białego, niewidocznego rysunku, który pokryty rozwodnioną farbą w odcieniach koloru niebieskiego i filetowego, odsłania swoje piękno. Przed rozpoczęciem pracy można dzieciom zasugerować rysowanie różnych kresek od środka kartki na boki, a później krótkich na całej kartce.

Śnieżynka rysowana świecą


Różne prace, tak jak różne są śnieżynki w przyrodzie. Baza pomysłów jest jak zwykle otwarta, niewyczerpana.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.