Dinozaury - propozycje zabaw i prac plastycznych

Dinozaury – propozycje kilku zabaw i prac plastycznych do wykorzystania w Dniu Dinozaura.

DINOZAUR Z PESTKAMI

Pierwszym z proponowanych dinozaurów jest obrazek dinozaura wykonany z tektury falistej. Do pracy można wykorzystać resztki tektury i z takich kawałków ułożyć prehistoryczne zwierzę. Dinozaura można dodatkowo ozdobić plasteliną oraz pestkami z dyni, wówczas jego grzbiet robi się interesujący.

Dinozaur z pestkami
Zobacz też: lampy do pokoju dziecka

TEKTUROWY DINOZAUR

Kształt dinozaura wycinamy z tektury i wkładamy później do papierowej rolki. Takiego dinozaura możemy pozostawić szarego, lub ozdobić jego skórę kaszą, wówczas nie jest ona taka gładka. Dinozaura można też pomalować.

Tekturowy dinozaur

ODCISKI W GIPSIE / MASIE SOLNEJ / CIASTOLINIE

W gipsie lub masie solnej można odbijać kształt muszli, figurek dinozaurów, łap. Skamieliny zrobione z tych materiałów będą trwałe po zastygnięciu. Do zabawy można też użyć ciastoliny, wówczas kulkę z ciastoliny zgniatamy, robimy znów placek i na nowo można bawić się w odciskanie innych, interesujących nas przedmiotów.

Odciski w gipsie

DINOZAUR – SZASZŁYK

Dinozaur powstaje z kawałków gąbki kuchennej nabitych na patyczek do szaszłyków. Gąbki można ciąć nożyczkami lub też targać (dodatkowe ćwiczenie dla małych paluszków). Można wybrać gąbki kolorowe lub w jednym kolorze i na koniec pomalować zwierzę lub też coś do niego dokleić. Dzieci bardzo dobrze radzą sobie z nabijaniem na patyczek gąbek. Należy pamiętać, że tworzenie dinozaura zaczynamy od nabicia paszczy, później grzbietu, a na końcu ogona.

Dinozaur – szaszłyk

REKONSTRUUJEMY PREHISTORYCZNEGO DINOZAURA

Szkielet ułożony został z zapałek. Równie dobrze wygląda taki szkielet zrobiony z patyczków higienicznych, makaronu spaghetti, chrupek Skropak. Szkielety w większych rozmiarach można robić ze szpatułek lub patyczków do lodów. Prace płaskie można przysypać piaskiem i bawiąc się w paleontologa odkrywać kości fragment po fragmencie używając do tego pędzelków.

Rekonstruujemy prehistorycznego dinozaura

WULKAN

Dinozaury żyły w czasach, w których pełno w krajobrazie było wybuchających wulkanów. Na proponowanym obrazku lawa namalowana jest czerwoną farbą, natomiast kłębiące się dymy są zrobione z doklejonej waty. Innymi sposobami na zobrazowanie wybuchu wulkanu, to naklejenie odrysowanych i wyciętych kształtów dłoni, rysowanie kredkami, malowanie, pryskanie farbami. Do obrazków dinozaurów można też dołączyć obrazki wulkanów.

Wulkan

DINOZAUR WYKLUWAJĄCY SIĘ Z JAJKA

Ostatnią propozycją jest mały dinozaur który dopiero wykluwa się z jajka. Jest to figurka dinozaura ulepiona z plasteliny. Na początek dzieci mogą lepić dinozaura z jednego koloru plasteliny, a dopiero na końcu ozdobić go plamkami z plasteliny w innym kolorze, dokleić też oczka. Naturalne skorupki możemy zastąpić plastikowymi jakami (z jajka- niespodzianki). Na takich jajkach można rozetrzeć plastelinę po ich zewnętrznej stronie, otworzyć jajko i włożyć do niego dinozaura. Dinozaur może być w formie uproszczonej np. kulka z głową (stosownie do umiejętności dzieci). Paszczę zwierzątka „otwiera się” wsuwając w plastelinę patyczek do szaszłyków.

Dinozaur wykluwający się z jajka

 

Kolorowanki z dinozaurami

 

7 pomysłów na wykonanie dinozaura (Dzień Dinozaura)


Dodaj swój pomysł na pracę plastyczną

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.