Mieszkańcy łąki, owady na łące - pomysły na prace plastyczne

Opowiadanie o spacerze po łące.

Łąka - dom małych zwierząt. Warto tu wyruszyć na spacer połączony z obserwacją owadów.

W pierwszej kolejności przyglądamy się mrówką zmierzającym do mrowiska. Teraz wykonamy pracę plastyczną. Dom mrówek usypujemy z maku, natomiast same zwierzęta wyklejamy z ziaren kawy.

Mrowisko

Mrowisko

Na wiosennej łące cały czas coś bzyczy i lata. Obrazki latających owadów naklejamy na rolkę, do rolki wsuwamy dwa sznurki. Łapiemy z kolegą końce sznurków. Rozszerzając i składając ręce na przemian wprawiamy w ruch zwierzęta, które zaczynają się przemieszczać między nami.

Owady na łące

Owady na łące

Nasz wzrok przykuwają kwiaty. Kwiaty odwiedzają przeróżni mieszkańcy łąki. Nie tylko pszczoły, ale również trzmiele i motyle zapylają je. Wykonujemy kwiat z rolki, do którego przyfruną owady. Obrazki owadów przywiązujemy na sznurku, aby przypadkiem nie pogubiły się podczas zabawy.

Kto odwiedzi kwiatuszka? Owady zapylające

Kto odwiedzi kwiatuszka? Owady zapylające

 

Patrząc przez lupę, można wyraźniej dostrzec charakterystyczne części budowy ciała owadów. Obrazując to w pracy plastycznej pt. „Mieszkańcy łąki”, do korka wbijamy w miejsce żądła kolorową pinezkę, a motylkowi przypinamy aparat gębowy- ssawkę.

Mieszkańcy łąki

Mieszkańcy łąki

Na wiosennej łące świerszcz rozpoczyna swój koncert. Po jakimś czasie przeskakuje wysoko i chowa się w trawie. Zdążyliśmy pooglądać jego długie nogi i czułki. Teraz fragment wytłaczanki z trzema koszyczkami na jajka malujemy na zielono, doklejamy nogi, czułki, oczy i powstaje zielony świerszcz. Tylko szkoda, że nie potrafi tak ładnie cykać…

Świerszczyk z wiosennej łąki

Świerszczyk z wiosennej łąki

Biedronka weszła na dłoń i pozwoliła przez chwilę nacieszyć nasz wzrok. Spróbowaliśmy nawet policzyć jej kropki. Kropki na naszej biedronce z masy solnej będą równe, robimy je z ziaren czarnego pieprzu. Dokładamy też inne elementy i czekamy, aż masa stwardnieje.

Biedronka z masy solnej

Biedronka z masy solnej

Zrobimy też małą pszczółkę. Wystarczy okleić pestkę dyni plasteliną i owinąć ją brązową muliną, dołożyć skrzydełka, oczy, czułki. Masę solną, która została z „biedronkowej” zabawy przeobrażamy w plaster miodu. Odbijamy w masie koniec kredki o sześciokątnym przekroju (to samo można wykonać w żółtej plastelinie).

Pszczółka i plaster miodu

Pszczółka i plaster miodu

Pszczółka i plaster miodu

Żółty balon dobrze sprawdzi się do zabawy w latającą pszczółkę. Pszczółka nie będzie już taka mała, ale za to sobie pofruwa. Balon oklejamy brązowymi paskami bibuły i innymi, lekkimi materiałami. A może kolejny balon zamienimy w grubego trzmiela?

Balonowa pszczółka

Balonowe pszczoły

Jak namalować tyle zielonej trawy rosnącej na łące? Znamy pewien sprytny sposób ze sznurkiem, wałkiem i zieloną farbą. Takie tło doskonale nadaje się do wykonania obrazka wiosennej łąki. Na naszej, namalowanej trawie umieszczamy gąsienicę z rolki.

Gąsienica - tajemnica

Gąsienica - tajemnica

Trawę można też wykleić z zielonego papieru pociętego na paski. Zanim zajmiemy się wycinaniem, na kartce namalujemy mieszkańców łąki. Odbijamy palce pomalowane farbą, dorysowujemy nóżki, czułki, kropki itp. Owady ukrywamy teraz pod trawą. Rozchylając źdźbła będziemy szukać owadów, jak na prawdziwej łące.

Zwierzęta żyjące na łące

Zwierzęta żyjące na łące

 

Kończy się nasz spacer po łące.

Życzę miłej zabawy z dziećmi.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.