Jesienny parasol - zestaw prac plastyczno-technicznych

Deszcz jest nieodłącznym elementem krajobrazu podczas jesiennych dni. Jesienną szarugę rozweselają kolorowe, wzorzyste parasole. Spacer pod parasolem oprócz wrażeń estetycznych, daje również miłe doznania dźwiękowe. Parasol jest zatem źródłem niekończącej się inspiracji artystycznej. Przedstawię teraz kilka propozycji prac plastyczno-technicznych i zabaw związanych z tym tematem.

Wykorzystanie jesiennych liści

Najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem jesienią są liście. Możemy przekształcać je w elementy dekoracji naszych parasoli, na przykład przyklejając liść do wyciętego z papieru parasola.

Parasol z liściem
Parasol z liściem

 

Zasuszone, jesienne liście często się kruszą. Zamiast wyrzucać kawałki liści, można wykonać z nich ozdoby. Wystarczy posmarować kontur parasola klejem, a następnie obsypać go pokruszonymi liśćmi. Klej może pokryć dokładnie cały parasol lub namalowane na nim wzory.

Jesienny parasol z posypką

Jesienny parasol z posypką

 

Zmienny kształt parasola

Parasol rozkładamy, składamy. W pewnym sensie jest on dla dzieci zabawką. Złożony parasol ma całkiem inny kształt. Zaprezentować to można np. składając koło lub wykonując papierową harmonijkę.

Papierowy parasol

Papierowy parasol

Jesienna pogoda

Jesienna pogoda

 

Bogactwo wzorów i kolorów

Obrazek z parasolem może mieć niezliczone wzory i motywy. Plastelina to idealny materiał do tworzenia reliefów na jego powierzchni. Wzory możemy wydrapać wykałaczką lub wsuwką do włosów. Do parasola z roztartą plasteliną możemy dokleić małe koraliki, kolorowe nici czy cekiny. Dobrymi materiałami z gotowymi wzorami są też papierowe serwetki.

Jesienny parasol we wzory

Jesienny parasol we wzory

 

Parasol z serwetkami

Parasol z serwetkami

Nowoczesny parasol

Popularne są też parasole plastikowe, przeźroczyste, z nadrukowanymi obrazkami. Taki parasol można wykonać z fragmentu plastikowej butelki.

Jesienny parasol

Jesienny parasol

 

Parasol grupowy

Jeżeli chcemy podjąć się większego projektu, możemy stworzyć duży, dekoracyjny parasol jako pracę grupową. Szkielet takiego parasola możemy zbudować z wykałaczek wbitych w styropianową kulę. Kolorowy karton posłuży nam jako powierzchnia, którą możemy ozdobić na różne sposoby. Każde dziecko może przyczynić się do dekoracji, dodając swoje unikalne elementy: naturalne i papierowe liście, stemple w kształcie kropelek, jesienne obrazki.

Jesienny parasol

Jesienny parasol

Deszczowa zabawa z parasolem

Ostatnia propozycja to jesienna zabawa z parasolem, po którym spływa deszcz z zabarwionej farbą wody. Obrazek należy wykonać kredką woskową na papierze kredowym. Parasol nie przepuszcza wody, dzięki czemu obserwujemy jak kolorowe krople spływają po jego powierzchni. Zabawa uczy dzieci cierpliwości, rozbudza ich ciekawość i jest doskonałym sposobem na uspokojenie.

Czarodziejski parasol

Czarodziejski parasol

Warto podsuwać różne pomysły i materiały na wykonanie parasoli. Dzieci będą mogły wówczas tworzyć swoje własne, unikalne dzieła sztuki. W ten sposób, nawet szare, deszczowe dni stają się okazją do kreatywnych, radosnych zabaw.

 

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.