Co można zrobić z korków od wina? 10 kreatywnych pomysłów

Drogie nauczycielki przedszkola, z pewnością wiecie, jak ważne jest rozwijanie kreatywności u dzieci. Ale czy wiedziałyście, że korek od wina może być fantastycznym materiałem do prac plastycznych? Zamiast wyrzucać korki po winie, zachęcamy do ich gromadzenia i wykorzystania w różnorodnych projektach artystycznych. W tym artykule przedstawimy kilka inspirujących pomysłów, które z pewnością zachwycą zarówno Was, jak i Wasze pociechy.

Baczek z płyty CD i korków od wina

Ten bączek to doskonały sposób na ćwiczenie ruchów dłoni i nadgarstka u dzieci, a także na naukę o kolorach i ich mieszaniu. Dzięki zastosowaniu korka od butelki jako osi, bączek kręci się z łatwością, co dodatkowo wprowadza element fizyki i nauki o ruchu. Jest to również świetna okazja do rozmów na temat recyklingu i ponownego wykorzystania przedmiotów, które często są uznawane za odpady, takich jak stare płyty CD i korki od wina. Dzieci mogą eksperymentować z różnymi kolorami i zobaczyć, jak mieszają się one podczas kręcenia bączka, co jest doskonałym wprowadzeniem do nauki o kolorach.

Bączek

Korek od wina jako Francuz

Ta praca plastyczna to świetny sposób na wprowadzenie dzieci w różne kultury i języki. Używając korka od wina jako głowy i czapeczki od żołędzia jako kapelusza, można stworzyć postać, która przypomina stereotypowego Francuza. Niebieska taśma izolacyjna dodaje elementu ubioru, a rysowane oczy, wąsy i uśmiech nadają postaci życia. Dodatkowo, kawałek czerwonej rafii może służyć jako szalik, co dodaje postaci dodatkowego uroku.

Projekt ten jest nie tylko zabawny, ale również edukacyjny. Może być używany do nauki podstawowych słów w języku francuskim, a także do rozmów na temat różnych kultur i narodowości. Ponadto, praca ta rozwija zdolności manualne i koordynację ruchową dzieci, które muszą precyzyjnie okleić korek taśmą, narysować twarz i przykleić różne elementy.

Francuz

Leśne grzyby

Ta praca plastyczna to doskonała okazja do nauki o różnych gatunkach grzybów, ich roli w ekosystemie i zasadach bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Używając korka od wina jako trzonka i fragmentu wytłaczanki po jajkach jako kapelusza, można stworzyć realistyczne miniatury grzybów. Oklejenie korka jasnożółtą bibułą i kapelusza brązową bibułą lub plasteliną dodaje autentyczności. Dodatkowe elementy, takie jak szorstka część myjki kuchennej jako mech i pasek gąbki pod kapeluszem, sprawiają, że praca jest jeszcze bardziej realistyczna. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak różne materiały mogą być używane do tworzenia różnych tekstur i kształtów, co jest świetnym wprowadzeniem do nauk przyrodniczych. Ponadto, praca ta rozwija zdolności manualne i koordynację ruchową dzieci, które muszą precyzyjnie okleić, wyciąć i przykleić różne elementy.

Leśne grzyby

Żołnierz polski wykonany z korka

Ta praca plastyczna to doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w tematykę historii Polski, symboli narodowych i znaczenia patriotyzmu. Używając korka od wina jako ciała żołnierza i łupinki od orzecha jako kasku, można stworzyć postać, która przypomina polskiego żołnierza. Zielona farba i taśma izolacyjna dodają elementu ubioru, a rysowane oczy i uśmiech nadają postaci życia. Dodatkowo flagi dodają autentyczności i są doskonałym wprowadzeniem do symboliki narodowej. 

Żołnierz polski

Łąka Wiosna - kwiaty z korka do wina

Ta praca plastyczna to doskonała okazja do nauki o zmianach sezonowych, rodzajach kwiatów i ich roli w przyrodzie. Używając pociętych korków od wina jako płatków kwiatów i makaronu kokardek jako skrzydeł dla motyli, można stworzyć kolorową, wiosenną łąkę. Farby dodają życia i koloru do całego projektu, a druciki kreatywne dodają dodatkowego uroku.

Łąka wiosną

Ekologiczny Jeżyk

Ta praca plastyczna to doskonała okazja do nauki o zwierzętach, ich habitatach i znaczeniu ochrony środowiska. Używając połowy dużego jajka ze styropianu jako ciała i korka od wina oraz grochu jako oczu, można stworzyć postać jeżyka. Szare kawałki gazety dodają tekstury i realistycznego wyglądu, a wykałaczki i patyczki do lodów służą jako kolce i nóżki. Ta propozycja to również również doskonała okazja do rozmów na temat recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów, takich jak korki od wina czy resztki gazet.

Ekologiczny jeżyk

Baranek z kaszy ekspandowanej i korków

Kolejny pomysł to doskonała okazja do nauki o tradycjach i symbolice związanej z Wielkanocą. Używając zielonej kartki jako tła i kaszy ekspandowanej do stworzenia tułowia i głowy baranka, można stworzyć uroczą wiosenną scenę. Korki od wina służą jako materiał na rogi baranka, a ruchome oczko dodaje mu życia.

Baranek z kaszy ekspandowanej

Sowa

Ten projekt to doskonała okazja do nauki o ptakach, ich anatomii i roli w ekosystemie. Używając rolki po papierze toaletowym jako ciała i korka od wina jako oczu, można stworzyć realistyczną miniaturę sowy. Pestki dyni dodają tekstury i realistycznego wyglądu, a ziarna pieprzu służą jako źrenice. Dodatkowe elementy, takie jak kolorowe papierowe pazurki i skrzydła, sprawiają, że praca jest jeszcze bardziej realistyczna.

Sówka z rolki

Rekin zabawka z użyciem korka od wina

Ta praca plastyczna to doskonała okazja do nauki o morskich ekosystemach, drapieżnikach i ich ofiarach. Używając plastikowej butelki jako ciała rekina i korka od wina jako rybki, można stworzyć interaktywną zabawkę, która symuluje polowanie rekina. Oczy ruchome dodają realistycznego wyglądu, a sznurek umożliwia dzieciom "polowanie" na rybkę.

Rekin zabawka

Zegar

Ta propozycja to doskonała okazja do nauki o czasie, zegarach i ich funkcji w codziennym życiu. Używając zużytej płyty CD jako tarczy zegara i kawałka korka lub styropianu jako mechanizmu, można stworzyć funkcjonalny i edukacyjny zegar. Cyferki i liczby wycięte z gazety dodają autentyczności, a kolorowe kółka i wskazówki z papieru sprawiają, że zegar jest atrakcyjny wizualnie. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak odczytywać czas i jak różne elementy zegara współpracują ze sobą. 

Zegar - praca plastyczna


Gdzie kupić korki od wina?

Jeśli zastanawiacie się, skąd wziąć korki do tych wszystkich fantastycznych projektów, odpowiedź jest prosta: Allegro. Na tej platformie można znaleźć korki od wina w bardzo przystępnych cenach, co sprawia, że są one doskonałym i niedrogim materiałem do różnorodnych prac plastycznych. Nie tylko są ekologiczne, ale także bardzo wszechstronne, co sprawia, że są idealne dla nauczycieli przedszkola szukających kreatywnych sposobów na edukację i zabawę.

 

Jak widzicie, korki od wina oferują nieskończone możliwości twórcze. Zachęcamy do eksperymentowania i tworzenia własnych prac plastycznych. Nie tylko rozwijają one kreatywność, ale też uczą cennych lekcji na różne tematy. Więc następnym razem, gdy zastanawiacie się, co zrobić z korków po winie, pomyślcie o tych pomysłach!

 

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.