15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto kreatywności i odkrywania drzemiących w nas pokładów talentów i zdolności obejmujących różne sfery życia. To także dzień, w którym staramy się przełamywać bariery, ograniczenia, tremę.
Kropka, będąca symbolem początku każdej twórczości, w tym dniu staje się centralnym punktem naszych działań. Jeżeli planujecie zorganizować zajęcia plastyczne, podsuwam kilka pomysłów, które pozwolą dzieciom na pełne wyrażenie swojej inwencji twórczej. Zgromadzone tu przykłady prac obejmują różnorodną tematykę, niemniej pozwalają zaprezentować materiały i technik do dowolnego wykorzystania.
TECHNIKI I MATERIAŁY PLASTYCZNE
W jaki sposób namalować kropkę?
- Jednym z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów malowania kropek jest użycie palców. Dzieci mogą zanurzać palce w farbie i stemplować nimi papier.
Mozaika - miasto
Biedronka
Jesienny portret. Mama i ja
- Pisaki i flamastry to kolejne narzędzia, które świetnie sprawdzą się do stemplowania kropkowanych wzorów.
Wiosenna łąka
- Zachęć dzieci do wykorzystania nietypowych przedmiotów do malowania kropek. Można użyć korków do butelek, patyczków higienicznych, pomponów, baloników, folii bąbelkowej, klocków, czy gumek na ołówkach.
Moja okolica
Klaun
Balonowa stonoga
Robot
Fajerwerki
Wiązanka kwitnącej wiśni
Stół wigilijny z obrusem
- Kuleczki z bibuły maczane w wodzie tworzą interesujący efekt malarski.
Pastelowe kartki wielkanocne
Czym wykleić kropkę?
Dobrym materiałem jest plastelina. Plastelinowymi kropkami można ozdobić materiały przyrodnicze np. liście, orzechy, folię, plastikowe opakowania, butelki, zakrętki.
Owad z liścia
Ośmiornica z butelki plastikowej
Doniczka z zakrętkami
Z czego wyciąć kropki?
Kropkę możemy wyciąć z kartki, tektury, ręcznika papierowego czy filtru do kawy. Papierowe kropki możemy wyciąć nożyczkami lub użyć dziurkacza.
Wiosenne kwiaty
Kolorowy zawrót głowy
Pajacyk
Konstrukcje geometryczne
Tęczowa choinka
Bombka z recepturkami
Gotowe „kropki” do dekorowania
Do dekorowania można użyć przedmiotów w kształcie koła: guzików, zakrętek, papierowych talerzyków, płyt CD, wacików higienicznych, plastrów drewna. Jest to pomocne szczególnie u małych dzieci, którym mogłoby sprawić trudność narysowanie/wycięcie idealnego kształtu.
Wiosenna łąka
Na drewnie malowane
Medal dla taty
Wiosna z zakrętek
Kwiatek z talerzyka
Guzikowe kwiatki
Guzikowa rozgwiazda
FORMY PRACY
Świetnym pomysłem na zajęcia grupowe jest stworzenie plakatu z dużą kropką ozdobioną mniejszymi kropkami w środku. Taki plakat może być wspólnym dziełem dzieci i nauczyciela, które ozdobi przedszkolne pomieszczenia. Inną ciekawą propozycją jest stworzenie abstrakcyjnego obrazu z wielu kropek. Dzieci mogą wykorzystywać różne techniki i materiały, by stworzyć własne unikalne kompozycje.
Możecie również zachęcić dzieci w pracy indywidualnej do przekształcania kropki w różne obrazki poprzez dodawanie elementów. Dzięki temu kropka może stać się częścią zwierząt, roślin, czy fantastycznych stworzeń, co rozwija ich kreatywność i wyobraźnię.
Magiczna książeczka
Obrazki z wacików
Pozwólmy dzieciom na swobodę i eksperymentowanie, nie narzucajmy tematu, warto podsunąć jedynie wybrany/wybrane materiały i techniki plastyczne. Resztę niech dopełni pomysłowość, oryginalność i wyobraźnia dzieci, a z pewnością tego dnia powstaną wyjątkowe, pełne fantazji prace plastyczne!
Przy współpracy z: sklep.ckeureka.pl