Jeżeli spojrzymy na fototapety wielopoziomowo - fototapeta, tapeta, dekoracja ścienna, sztuka oraz forma komunikacji - dojdziemy do wniosku, że narodzin pierwotnej formy ozdobnika ściennego możemy się dopatrywać w okresie prehistorii - dokładnie w paleolicie. Nasi przodkowie ozdabiali ściany przedstawiając w ten sposób fragmenty swojego ówczesnego życia.

Precyzyjniej stwierdzamy, że prawdziwy początek miał miejsce między okresem XVI a XVIII w. gdzie pierwsze europejskie ozdoby ścienne w formie drzewostanu, najbardziej bliskie do dzisiejszych fototapety, pokrywały ściany zamożnych. 

Tamtejsze oprawy ścienne, przeżyły prawdziwy rozkwit w czasach kiedy wykorzystano maszynę drukarską, która zdecydowanie przyspieszyła produkcję oraz zmniejszyła koszt samego wyprodukowania. Tapeta która została uznana, jako starszy brat fototapety narodziła się we Włoszech już na początku renesansu. Największe spopularyzowanie przypada na 1700 r. w którym gospodarka przemysłowa doświadczyła przełomu a tapety zostały produkowane na ogromną skale. Jednym z głównych krajów produkujących w tamtym okresie była Francja, chociaż Chiny charakteryzowały się potężnym rozmachem eksportu do krajów europejskich.

Fototapeta, która zagościła w swojej oryginalnej formie 

Zdobnictwo ścienne dokładnie w formie fototapety pojawiło się w Polsce w okresie PRl-u. Raczej kojarzyła się ze stalinowską propagandą lub (w opcji optymistycznej) w formie dodania koloru smutnej komunistycznej rzeczywistości. Bardziej indywidualnego charakteru, fototapety nabrały w latach 70, 80 gdy w Polsce zagościł postmodernizm. Niestety był to jeszcze okres PRL-u więc mimo wszystko ten rodzaj ekspresji miał raczej pejoratywny charakter. 

Dziś fototapety zupełnie na nowo zagościły w naszych domach głównie dzięki prostemu montażowi oraz lepszym efektom w porównaniu do tapety. Pamiętajmy, że fototapety korzystają z druku cyfrowego, który daje efekt łudząco przypominający prawdziwy eksponat. 

Aktualnie fototapety przeżywają drugą młodość oraz już od kilku lat są doceniane przez mecenasów sztuki współczesnej o zastosowaniach w dekoracji wnętrz już nie wspominając. 

Zaczynając od ekspozycji wyposażenia domów idą po mieszkania w których coraz częściej widzimy designerskie pokrycia powierzchni ściennej.

 

Zauważmy, że tapety są pokryte płaskim wzorem, który musi mieć konkretną strukturę powtarzającą się na całej powierzchni ściany. Zdecydowanie pod tym aspektem wygrywają fototapety, które poza ogromnym wyborem grafik mają również możliwość druku wielkoformatowego, dzięki temu możemy pokryć dowolną powierzchnię naszej przestrzeni wymarzoną grafiką lub własnym zdjęciem. 

Fototapety najczęściej są wybierane z kategorii krajobraz, prywatne zdjęcie oraz fototapety abstrakcja które poza estetycznymi aspektami tworzą złudzenie optyczne powiększające przestrzeń w naszym pomieszczeniu. 

Artykuł sponsorowany