Fotografia kreatywna znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach fotografii reklamowej. Może stanowić odmianę fotografii mody, a także fotografii wizerunkowej. Nierzadko z podejściem kreatywnym możemy się także spotkać w fotografii wnętrz/architektury. W tym ostatnim przypadku nie tyle tworzy się kreatywne kompozycje, w których lokowany jest produkt, ile przedstawia się produkt – najczęściej nieruchomość, lokal użytkowy lub pokój hotelowy – z interesującą aranżacją wnętrza. 

Dzisiaj przed obiektyw bierzemy fotografię kreatywną oraz jej zastosowanie w reklamie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy twój produkt lub usługę można przedstawić na zdjęciu ofertowym w sposób niecodzienny i inspirujący, koniecznie sprawdź, co może ci zaoferować dobry fotograf reklamowy specjalizujący się w kreatywnej fotografii produktowej.

 

Nie każdy chce, nie każdy potrafi…

Fotografia produktowa jest na tyle specyficzna, że nie znajduje się w kręgu zainteresowań wszystkich fotografów reklamowych. W mieście takim jak Warszawa, Kraków czy Wrocław znalezienie fotografa kreatywnego nie powinno nam nastręczyć większych trudności, jednak w mniejszych miejscowościach może być z tym problem. Czy w takiej sytuacji warto zaufać umiejętnościom niewyspecjalizowanego fotografa?

 

Najważniejszy jest pomysł

To, co wyróżnia fotografię kreatywną na tle innych odmian fotografii to pomysł. Bez niego nie sposób stworzyć kompozycję, która z jednej strony zaintryguje potencjalnego odbiorcę, z drugiej prezentując produkt/usługę w jak najlepszym możliwym świetle. Kompozycja nie może być więc przesadzona. Jednak zbyt przewidywalna też nie spełni swojej roli. Dlatego jeśli nie możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa kreatywnego, lepiej pozostać przy prostych zdjęciach produktowych. Wykonane w dobrej jakości – z zachowaniem cech wyróżniających fotografię produktową z pewnością okażą się bardziej efektywne niż niedopracowane ujęcia kreatywne.

 

Warsztat też ma znaczenie

Ludzi z pomysłami nie brakuje. Żeby stworzyć naprawdę dobre ujęcie produktowe, niestety nie wystarczy sięgnąć za aparat i jednym pstryknięciem wyzwolić migawkę. Ważne jest oświetlenie, kompozycja, odpowiednie wykadrowanie ujęcia – rzeczy, których zawodowi fotograficy uczą się na studiach fotograficznych lub kursach zawodowych. Bez odpowiedniego warsztatu, a także sprzętu nie powstanie idealne ujęcie. Czy to oznacza, że zawsze musimy korzystać z pomocy zawodowych fotografów? 

Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od przeznaczenia zdjęcia. Katalogi produktowe i pisma branżowe nie wybaczają błędów – do promowania naszych produktów i usług w tych mediach koniecznie powinniśmy wykorzystywać wyłącznie wysokiej jakości ujęcia. Tworząc stronę internetową czy bloga eksperckiego również powinniśmy zadbać o odpowiednią oprawę graficzną. Nie wymaga tego natomiast promocja w mediach społecznościowych - te rządzą się swoimi prawami, a najważniejszym jest aktualność newsa.

Artykuł sponsorowany