W maluchach drzemią prawdziwi, wielcy artyści. Często o tym zapominamy lub wręcz nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wartości tkwi w niby zwykłych dziecięcych rysunkach. Co tak naprawdę dają? Pobudzają wyobraźnię, wspierają rozwój motoryczny, sprawiają prawdziwą frajdę oraz przynoszą nieocenione korzyści dla dzieci i dorosłych. Warto zatem motywować dzieci do samodzielnych działań oraz tworzyć niektóre arcydzieła wspólnie. Tak spędzony czas sprawi, że na Waszych twarzach zagoszczą szerokie uśmiechy, a domowa galeria na lodówce wzbogaci się o kolejne cenne okazy, ciekawsze niż te wiszące w Luwrze. Dlaczego wspólne wykonywanie prac plastycznych z dziećmi jest tak istotne? O tym opowiemy poniżej.

 

Co zyskuje dziecko, gdy zajmuje się rysowaniem, malowaniem lub wyklejaniem?

Wykonywanie prac plastyczny to naprawdę nie tylko przyjemna rekreacja i sposób spędzania czasu dla dużych i małych dzieci. Jakie inne korzyści przynosi?

Przede wszystkim malowanie, rysowanie oraz kolorowanie to szansa na rozbudzenie wyobraźni u maluchów, z wolna poznających świat. Kreowanie własnych krain, snucie opowieści sprawia oczywiście, że młody człowiek poszerza wiadomości na temat otaczającej go rzeczywistości.

Plastyka daje szereg korzyści rozwojowych. Maluchy pracują nad koordynacją ręka-oko, poprawiają zdolności manualne, co świetnie przygotowuje je do późniejszej nauki pisania oraz innych zadań, które czekają na nie w szkole.

Nie zapominajmy, że podczas rysowania zdobywa się wiedzę odnośnie kolorów, technik plastycznych oraz oczywiście rozmaitych innych zagadnień, które akurat są tematem konkretnej pracy.

A co z zabawą? Wykonywanie rysunków lub malunków stanowi oczywiście też czystą przyjemność oraz formę aktywności uwielbianą przez wiele dzieci. Podczas takich zajęć obniża się poziom stresu, maluchy mogą się wyciszyć, co przydaje się choćby wieczorową porą, tuż przed pójściem spać. Ponadto malowanie daje szereg możliwości do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi, a to jest coś, co mali członkowie rodziny kochają najbardziej.

Wspólna zabawa z rodzicami – pomysły na nieoczywiste, rodzinne malowanie

Maluchy uwielbiają wspólne działanie z rodzicami. To szansa na zacieśnianie więzi, budowanie relacji oraz… po prostu fenomenalną zabawę. Warto wykorzystywać do tego rozmaite zabawki oraz produkty dostępne w dedykowanych maluchom placówkach. Tego typu ofertę posiada szereg sklepów, które specjalizują się w ogólnym asortymencie dla dzieci, jak choćby ubranka lub wózki dla dzieci z Wozki-Foteliki.pl.

W tego typu miejscach znajdziemy zarówno zabawki, jak i książeczki, które potrafią stymulować do kreowania kolejnych prac plastycznych. W jaki sposób?

Wspólnie czytane baśnie i bajki można później samodzielnie zilustrować, przygotowując wielobarwne opowieści na papierze. Niekiedy w ten sposób budują się dalsze losy bohaterów ulubionych historii, czytanych tuż przed snem.

Pamiętajmy jednak, że zabawy plastyczne nie muszą wyłącznie ograniczać się do płaskiej powierzchni kartki. Czasami warto wykorzystać na przykład farbki do ciała. Co można z nimi zrobić? Naprawdę wiele. Choćby zachęcić malucha do zrobienia rodzicom oryginalnych i niepowtarzalnych, zmywalnych tatuaży, wspólnie stworzyć charakteryzację do domowych spektakli teatralnych. W końcu każdy kotek lub myszka muszą odpowiednio wyglądać, żeby wszyscy wiedzieli, z jakim zwierzątkiem mają do czynienia.

Wykonywanie pracy plastycznych warto wkomponować w inne działania. Powiedzieliśmy już o czytaniu i malowaniu. Bardzo ciekawe rezultaty daje łączenie plastyki z muzyką lub aktywnością fizyczną. Możliwości jest wiele, warto przestać myśleć sztampowo oraz zabrać się do dzieła.

Prace plastyczne – świetna, rodzinna zabawa i szerokie uśmiechy

Tak naprawdę w tworzeniu nowych, fenomenalnych zabaw ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. Odkrywajmy zatem w sobie nieustannie na nowo dziecko, bawmy się oraz sprawiajmy, że każde kolejne dzieło będzie dawało naszemu maluchowi kolejne wyzwania oraz nową wiedzę.

Malowanie, kolorowanie i wyklejanie przynosi wiele radości oraz przydatnych umiejętności. A skoro jeszcze może obudzić szerokie uśmiechy na twarzach wszystkich członków rodziny, warto skorzystać z takiej opcji. Nie ma przecież nic piękniejszego niż wspólne tworzenie podczas kreatywnej zabawy. Nieprawdaż?

Artykuł sponsorowany