Sztuka – zarówno ta przez wielkie „S”, jak i mniej zjawiskowa – potrafi rozwijać szereg nowych umiejętności. Ze sztuką warto obcować, uprawiać ją, nie odtrącać. Malarstwo, fotografia, rysunek, grafika, kinematografia, muzyka, teatr – wybór jest niezwykle szeroki. Przed Wami najważniejsze 5 umiejętności, które rozwija sztuka w jej odbiorcy.


1. Sztuka otwiera umysł na nowe doznania

Poznawanie sztuki i obcowanie z nią potrafi wyzwalać w mózgu hormony odpowiedzialne za nasze szczęście i błogostan. Stajemy się wobec tego bardziej otwarci na nowe doznania, a jednocześnie pragniemy chłonąć otaczający nas świat w pełni. Widzimy więcej, rozumiemy lepiej, możemy korzystać z życia inaczej, niż dotychczas.
Rodzi się w nas empatia i chęć odkrywania własnego zdania na różne tematy, ponieważ sztuka rzadko bywa zerojedynkowa. Skłonieni do głębszych przemyśleń, stajemy się bardziej czuli na otaczający nas świat. W ten sposób wyzwalamy w nas estetyczną energię, która jest niepodobna do innych uczuć.

2. Sztuka kształtuje umiejętności interpersonalne

Dzięki styczności ze sztuką możemy nauczyć się poznawać wartości człowieka w naszych codziennych międzyludzkich relacjach. Może odbywać się to na wielu poziomach, od odkrywania historii sztuki po samodzielną twórczość. Aby lepiej zrozumieć, jak postrzegać sztukę, warto sięgnąć po porady specjalistów.
W serwisie BUKI skontaktować się można z wykwalifikowanymi nauczycielami rysunku, malarstwa, grafiki, gry na instrumentach i nie tylko. Certyfikowani eksperci od sztuki są w stanie pokazać nam, którą ścieżkę w kształtowaniu umiejętności interpersonalnych obrać.


3. Sztuka pobudza wrażliwość, wyobraźnię, kreatywność

Każdorazowe otwarcie się na sztukę pozwala obudzić w nas wiele skrywanych głęboko emocji i uczuć. Poprzez styczność z twórczością zarówno wielkich mistrzów, jak i początkujących autorów, stajemy się bardziej wrażliwi. Otwarte serce pozwala nam również otworzyć umysł, co przekłada się na wsparcie wyobraźni i kreatywności.
Dzięki sztuce możemy poczuć wewnętrzną siłę i chęć tworzenia. Nie bójmy się wykorzystać naszej pomysłowości i imaginacji, szczególnie, gdy jesteśmy o krok przed sięgnięciem po narzędzia twórcze. Prawdziwa sztuka zaczyna się w naszej głowie, wystarczy tylko odpowiednio pokierować naszymi myślami.


4. Sztuka uczy dzieci innego spojrzenia na świat

Warto przedstawić sztukę dzieciom, by od młodych lat nie bały się z nią obcować. Pobudzanie umysłu dziecka do kreatywnego postrzegania otaczającego świata spowoduje, że stanie się ono bardziej otwarte na piękno. Krok po kroku opłaca się wprowadzać dzieci w realia sztuki, którą będą rozumować na swój własny sposób.
Dzieci uczą się w ten sposób innego spojrzenia na świat, kształtując kreatywność, wyobraźnię i empatię. Im wcześniej rodzic „zaszczepi bakcyla” do odkrywania sztuki, tym lepiej wpłynie to na rozwój dziecka. W końcu światowa sztuka jest dobrem kulturowym dostępnym dla wszystkich, bez względu na wiek.


5. Sztuka pozwala patrzeć z wielu perspektyw

Ponieważ sztuka często bywa wielowymiarowa i nieoczywista, warto interpretować ją na kilka sposobów. Patrzenie przez pryzmat twórczości autora, nurtu i gatunku dzieła, a także historii sztuki to jedno. Z drugiej strony warto poznawać sztukę z punktu widzenia indywidualnego jej rozumienia.
To z kolei przełoży się na rozwój umiejętności patrzenia na cały świat z wielu perspektyw. Przestajemy wówczas rozumieć otaczające nas wydarzenia jednowymiarowo, gdyż podejmujemy bardziej złożone analizy. Oparte na wielowątkowych przemyśleniach, nasze interpretacje zachodzących wokół zmian staną się jeszcze bardziej trafne.

 

Artykuł sponsorowany

 

 


 

Prace plastyczne - Jesień

Zobacz pomysły na jesienne prace plastyczne. 

 

 


 

 

Zaawansowane prace plastyczne

Ponad 330 propozycji prac plastycznych wymagających większych umiejętności.

 

 

 

 Facebook
YouTube

Kontakt


Linki:

ArtykułyMedycyna estetycznaJakiEkogroszek.plBoskiepiersi.pl, Uncja.tv