5 umiejętności, które rozwija sztuka


Sztuka – zarówno ta przez wielkie „S”, jak i mniej zjawiskowa – potrafi rozwijać szereg nowych umiejętności. Ze sztuką warto obcować, uprawiać ją, nie odtrącać. Malarstwo, fotografia, rysunek, grafika, kinematografia, muzyka, teatr – wybór jest niezwykle szeroki. Przed Wami najważniejsze 5 umiejętności, które rozwija sztuka w jej odbiorcy.


1. Sztuka otwiera umysł na nowe doznania

Poznawanie sztuki i obcowanie z nią potrafi wyzwalać w mózgu hormony odpowiedzialne za nasze szczęście i błogostan. Stajemy się wobec tego bardziej otwarci na nowe doznania, a jednocześnie pragniemy chłonąć otaczający nas świat w pełni. Widzimy więcej, rozumiemy lepiej, możemy korzystać z życia inaczej, niż dotychczas.
Rodzi się w nas empatia i chęć odkrywania własnego zdania na różne tematy, ponieważ sztuka rzadko bywa zerojedynkowa. Skłonieni do głębszych przemyśleń, stajemy się bardziej czuli na otaczający nas świat. W ten sposób wyzwalamy w nas estetyczną energię, która jest niepodobna do innych uczuć.

2. Sztuka kształtuje umiejętności interpersonalne

Dzięki styczności ze sztuką możemy nauczyć się poznawać wartości człowieka w naszych codziennych międzyludzkich relacjach. Może odbywać się to na wielu poziomach, od odkrywania historii sztuki po samodzielną twórczość. Aby lepiej zrozumieć, jak postrzegać sztukę, warto sięgnąć po porady specjalistów.
W serwisie BUKI skontaktować się można z wykwalifikowanymi nauczycielami rysunku, malarstwa, grafiki, gry na instrumentach i nie tylko. Certyfikowani eksperci od sztuki są w stanie pokazać nam, którą ścieżkę w kształtowaniu umiejętności interpersonalnych obrać.


3. Sztuka pobudza wrażliwość, wyobraźnię, kreatywność

Każdorazowe otwarcie się na sztukę pozwala obudzić w nas wiele skrywanych głęboko emocji i uczuć. Poprzez styczność z twórczością zarówno wielkich mistrzów, jak i początkujących autorów, stajemy się bardziej wrażliwi. Otwarte serce pozwala nam również otworzyć umysł, co przekłada się na wsparcie wyobraźni i kreatywności.
Dzięki sztuce możemy poczuć wewnętrzną siłę i chęć tworzenia. Nie bójmy się wykorzystać naszej pomysłowości i imaginacji, szczególnie, gdy jesteśmy o krok przed sięgnięciem po narzędzia twórcze. Prawdziwa sztuka zaczyna się w naszej głowie, wystarczy tylko odpowiednio pokierować naszymi myślami.


4. Sztuka uczy dzieci innego spojrzenia na świat

Warto przedstawić sztukę dzieciom, by od młodych lat nie bały się z nią obcować. Pobudzanie umysłu dziecka do kreatywnego postrzegania otaczającego świata spowoduje, że stanie się ono bardziej otwarte na piękno. Krok po kroku opłaca się wprowadzać dzieci w realia sztuki, którą będą rozumować na swój własny sposób.
Dzieci uczą się w ten sposób innego spojrzenia na świat, kształtując kreatywność, wyobraźnię i empatię. Im wcześniej rodzic „zaszczepi bakcyla” do odkrywania sztuki, tym lepiej wpłynie to na rozwój dziecka. W końcu światowa sztuka jest dobrem kulturowym dostępnym dla wszystkich, bez względu na wiek.


5. Sztuka pozwala patrzeć z wielu perspektyw

Ponieważ sztuka często bywa wielowymiarowa i nieoczywista, warto interpretować ją na kilka sposobów. Patrzenie przez pryzmat twórczości autora, nurtu i gatunku dzieła, a także historii sztuki to jedno. Z drugiej strony warto poznawać sztukę z punktu widzenia indywidualnego jej rozumienia.
To z kolei przełoży się na rozwój umiejętności patrzenia na cały świat z wielu perspektyw. Przestajemy wówczas rozumieć otaczające nas wydarzenia jednowymiarowo, gdyż podejmujemy bardziej złożone analizy. Oparte na wielowątkowych przemyśleniach, nasze interpretacje zachodzących wokół zmian staną się jeszcze bardziej trafne.