Rower dla dziecka i nastolatka nie musi być drogi, udowodnimy to na przykładach. Co więcej, może być wyposażony w markowy osprzęt oraz zapewniać bezpieczną i wygodną jazdę. Szukając roweru dla dziecka nie sugeruj się rozpoznawalnym logotypem — postaw na jakość, w końcu od niej będzie zależeć bezpieczeństwo Twojego dziecka. 

Co to jest rower MTB?

Rower MTB to inaczej rower górski. Oczywiście MTB to ogromna grupa sprzętowa, która można podzielić na kilka kategorii — mamy tu MTB XC, downhill, rowery górskie enduro i kilka innych podtypów, które przeznaczone są do uprawiania różnego rodzaju sportów. W przypadku rowerów dla nastolatków skupimy się na klasycznych hardtailach, czyli rowerach górskich z przednią amortyzacją. To najbardziej uniwersalne sprzęty, które sprawdzają się zarówno w terenie, jak i podczas dojazdów do szkoły w mieście. 

Młodzieżowy rower górski to konstrukcja na mocnej ramie, której geometria sprawia, że jedziemy w pozycji bardziej pochylonej niż na rowerze miejskim. Dzięki temu manewrowanie na nierównościach i podjazdy pod górę są zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Ponadto taki rower oferuje duży wybór przełożeń, więc jazda w zróżnicowanym terenie nie będzie sprawiać dziecku trudności. 

Stabilną jazdę zapewniają tu opony terenowe — a jak wiemy, przeszkody spotykamy nie tylko na leśnych ścieżkach. Na bieżnikowanej oponie dziecko łatwiej pokona nierówności na asfalcie i wysokie krawężniki. Szeroki profil ogumienia sprawia, że rower nie rozpędza się do niebezpiecznych prędkości, za to wspiera stabilność boczną, szczególnie na zakrętach. Ze względu na specyfikę MTB rowery wyposażone są w mocne hamulce — w rowerach młodzieżowych są to zarówno V-brake, jak i hamulce tarczowe hydrauliczne. Wybór tych drugich podniesie cenę roweru, ale również bezpieczeństwo jazdy. Warto to przemyśleć szukając roweru dla swojej pociechy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając rower dla nastolatka?

Po pierwsze, należy dobrać odpowiedni rozmiar ramy i kół. To podstawowe kryterium, od którego wychodzimy — dobrze dopasowany rower zapewni dziecku bezpieczną jazdę. Część producentów w odniesieniu do rowerów młodzieżowych opiera się na tabelach wzrostu. Nie jest to doskonała metoda dopasowania, choć z pewnością najłatwiejsza. Pamiętajmy, że każde dziecko zbudowane jest inaczej, dlatego mierzymy nie wzrost a długość nogi, czyli przekrok. Najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie roweru w sklepie, ale jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba dokonać dokładnych pomiarów. Czy warto kupić nastolatkowi rower “na wyrost”? Zdecydowanie nie, bo jeżdżąc na za dużym rowerze, może zrobić sobie krzywdę. 

Kolejną ważną kwestią jest konfiguracja osprzętu. Na oszczędności w tej kwestii możemy pozwolić sobie tylko wówczas, gdy wiemy, że dziecko na rowerze jeździ wyłącznie po utwardzonych ścieżkach i nie planujemy rodzinnych wycieczek na górskie trasy. Dla miłośników jazdy po bezdrożach i młodych ludzi, których zdecydowanie ciągnie w góry — polecamy zakup mocniejszego sprzętu. Przyda się większa liczba przełożeń i hamulce tarczowe hydrauliczne. Ten ostatni element jest o tyle ważne, że dziecko będzie mogło precyzyjnie kontrolować prędkość jazdy, a mechanizm reaguje błyskawicznie, bez względu na jakość nawierzchni i warunki pogodowe. 

Ile kosztuje rower górski dla nastolatków?

Cóż, górna granica może być zaskakująco wysoka, ale my chcemy kupić rower za rozsądną kwotę. Przyjmijmy, że dysponujemy budżetem do 2000 zł. To obecnie niewygórowana cena, jeśli chcemy nabyć solidny rower. Zanim przejdziemy do konkretnych modeli zastanówmy się, co składa się na cenę sprzętu. Otóż rower składa się z ramy — cena będzie zależeć od materiału, z jakiego została wykonana. Jeśli wybierzemy karbonową, zapłacimy za rower astronomiczną kwotę. Zatem dla przeciętnego nastolatka wybieramy ramę z aluminium. Do tego osprzęt i wyposażenie. 

Najczęściej rowery dostępne w Polsce wyposaża się w komponenty marki Shimano. Są niedrogie i niezawodne, poza tym jest duży wybór grup osprzętu o mniejszym lub większym zaawansowaniu technologicznym. Wyposażenie może być wyprodukowane przez firmę, której logo znajdziemy na ramie, ale może również być dobrane z elementów różnych marek. 

Jaki wniosek z naszego wywodu? Otóż dwa rowery młodzieżowe MTB mogą mieć taką samą konfigurację, ale różne ceny. Najczęściej rowery znanych marek, które funkcjonują długo na rynku są droższe. Dlatego szukając dobrze wyposażonego roweru w rozsądnej cenie, warto poszukać wśród modeli firm, które od niedawna funkcjonują na rynku. Jedną z nich jest rodzimy producent rowerów — firma Tabou. W kategorii rowerów młodzieżowych ma bardzo ciekawą ofertę. Znajdziemy tu linie dla dziewcząt i chłopców, duży wybór rozmiarów ram i koła od 20’ do 29’. W ofercie tego producenta znaleźliśmy świetnie wyposażone rowery MTB za mniej niż 2000 zł. 

Jaki rower dla nastolatków?

Juniorskie MTB od Tabou zaczyna się od rowerów na kołach 20’ i 24’. Już w tym miejscu robi się ciekawie, ponieważ w ofercie tego producenta znajdziemy małe rowery MTB wyposażone w hamulce tarczowe hydrauliczne. To doskonała wiadomość dla rodziców bardzo aktywnych dzieciaków, które wręcz palą się, by sprawdzić możliwości sprzętu w terenie. Wybierając taki rower masz pewność, że dziecko otrzyma od sprzętu wsparcie w trudnych sytuacjach. Linia Badboy i Badgirl nie różni się wyposażeniem, dziewczęce modele mają inną kolorystykę i ramę damkę. 

W kolekcji rowerów młodzieżowych Tabou znaleźliśmy również modele przeznaczone dla starszych nastolatków. Pełnokrwiste MTB na kołach 27.5’ oraz 29’ w wersjach damskich i męskich. Linia zawiera po 4 modele, każdy z nich wyposażony w markowy osprzęt, wydajny amortyzator i z wyjątkowym malowaniem. Rowery Tabou Venom mogą być wyposażone w hamulce tarczowe hydrauliczne i bardzo wydajny napęd. 

 

 

Wybierając młodzieżowy rower MTB pamiętaj, że nie jest on wyposażony w pełne oświetlenie i błotniki. Te elementy i ewentualnie bagażnik trzeba będzie dokupić. Rower górski to dobry wybór dla nastolatka. Jest to sprzęt uniwersalny, który sprawdzi się podczas dojazdów do szkoły w mieście i na wypadzie z kolegami do lasu. Duża liczba przełożeń i wydajny napęd zapewniają sporą frajdę miłośnikom jazdy terenowej. Rower terenowy jest dobrym rozwiązaniem dla młodszych nastolatków. Na takim rowerze dziecko łatwiej pokona trasy rodzinnych wypadów za miasto, mimomimo że jego sprzęt ma mniejsze kółka. 

Artykuł sponsorowany