Kolorowanki mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Od lat pedagodzy i nauczyciele spierają się, czy kolorowanie wspiera rozwój dzieci, czy w nim przeszkadza. Oto 4 dowody na to, iż warto proponować dzieciom taką aktywność. Podamy też propozycje wykorzystania kolorowanek tak, by jeszcze bardziej wspierać rozwój maluchów.

1. Ćwiczy koordynację ruchowo-wzrokową

Koordynacja oko-ręka jest niezwykle ważną sprawnością. Pozwoli na opanowanie dziecku wielu umiejętności, takich jak jedzenie, pisanie, operowanie narzędziami, ruchy precyzyjne. Dziecko uczy się trzymać w liniaturze, co później bardzo mu się przyda w szkole. Kolorowanie świetnie ćwiczy te umiejętności.

Nasza propozycja zabawy: Wydrukuj kolorowankę w większym formacie (A3 albo większą), powieś na ścianie i zachęć dziecko do kolorowanie oburącz. To ćwiczenie, poza koordynacją ruchowo-wzrokową stymuluje obie półkule mózgu.

2. Rozwija motorykę małą

Kolorowanie doskonale ćwiczy sprawność manualną. Począwszy od prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego, przez dobrze dobrany nacisk (trzeba tak przycisnąć kredkę do kartki, by zostawiła ślad, ale nie zrobiła w niej dziury), po odpowiedni ruch ręką. Trenuje w ten sposób mięśnie dłoni, elastyczność palców. Jest to niezwykle ważna czynność, pomoże ona w opanowywaniu ruchów precyzyjnych.

Nasza propozycja zabawy: Zaproponuj dziecku różne narzędzia pisarskie. Inaczej koloruje się kredkami ołówkowymi, inaczej pisakami, kolorową kredą czy farbą i palcami.

3. Ćwiczy koncentrację uwagi, skupienie na zadaniu

Kolorując kolorowankę, dziecko musi rozplanować sobie pracę i siły tak, by móc ukończyć zadanie. Uczy się, że postępując sukcesywnie małymi krokami, dojdzie do celu. Szczególnie małe elementy wymagają od niego skupienia i koncentracji. Ukończona kolorowanka będzie dla niego powodem do dumy, da poczucie sukcesu i wykonanego zadania. W ten sposób uczy się motywacji do podjęcia działania.

Fot: KatarzynaDuda.art

4. Uczy kreatywności

Zabijanie kreatywności to główny zarzut niektórych osób wobec kolorowanek. Jeśli tylko pokażemy dziecku, jak w inny sposób można je wykorzystać, na pewno rozbudzi w maluchach zmysł artystyczny i ogrom pomysłów. Najprostszym pomysłem będzie choćby wymyślanie fantazyjnych nazw dla używanych przez dziecko kolorów, np. chmurkowy, biedronkowy itd. Można też w trakcie kolorowania opowiadać historyjki obrazkowe dotyczące kolorowanej ilustracji.

Nasza propozycja zabawy: Wykorzystaj kolorowankę jako bazę do dorysowywania różnych elementów i stworzenia własnego, niepowtarzalnego obrazka.

Jak widać, kolorowanie może być niezwykle kreatywną, rozwijającą i kształtującą potrzebne dzieciom umiejętności. Warto jedynie przemyśleć, jak wykorzystać to narzędzie inaczej, niż jedynie jako "zapychacz czasu".

Artykuł sponsorowany