Czy angielski dla dzieci może być nauczany w ciekawy sposób?

Z czym kojarzy Ci się szkoła i nauka? Niestety nie każdy dorosły ma pozytywne skojarzenia, szczególnie jeżeli chodzi o sposób nauczania. Egzaminy, kartkówki, sprawdziany, długie wypracowania oraz stres związany z tym wszystkim często sprawiają, że wiele osób – zarówno dzieci, jak i nastolatków, traci zapał i chęć do nauki. Staje się to dla nich jedynie mozolnym, nudnym obowiązkiem. A przecież nie musi tak być! Wiele rzeczy, których uczymy się w szkole, przydaje się nam później w dorosłym życiu. Doskonałym przykładem jest, chociażby język angielski. 

 

Rozumienie, mówienie i pisanie w języku obcym to bardzo cenna umiejętność. Dzięki niej nie tylko poznajemy obce kultury, mamy dostęp do nowych treści czy tekstów kultury, ale wpływa ona pozytywnie na nasz mózg. Udowodniono, że uczenie się języków stymuluje nasze mózgi do pracy, dba o nie i stanowi doskonały trening, który z pewnością odbije się pozytywnie, gdy będziemy starsi. 

 lekcje angielskiego dla dzieci

Angielski dla dzieci to zatem cenna inwestycja w przyszłość. Każdy rodzic powinien, w miarę swoich możliwości, wspierać dziecko na tej drodze. Oczywiście warto pamiętać, że nie każdy maluch ma naturalne predyspozycje, by być poliglotą. Ale istnieje sporo sposobów na to, aby nawet dzieci, którym nauka przychodzi z większym trudem, przełamały barierę językową i zaczęły mówić płynnie. Takim sposobem jest, chociażby sprawienie, aby angielski dla dzieci był prowadzony w ciekawy, angażujący sposób. 

 szkoła języka angielskiego dla dzieci

Jakie elementy wpłyną pozytywnie na odbiór lekcji angielskiego przez dzieci?

Jeżeli pragniemy, aby nasze dzieci nauczyły się języka szybko, bezproblemowo, a efekty zostały z nimi na dłużej, musimy zadbać o odpowiedni poziom lekcji, ale także o ich formę. Poniżej znajdziesz kilka elementów, które można wprowadzić, aby lekcje angielskiego były przez dzieci pozytywnie odbierane.

 szkoła angielskiego dla dzieci

  • Wprowadzenie zabawy do nauki – to rozwiązanie jest stosowane po części od dawna (z pewnością większość z nas śpiewała na lekcjach języków obcych piosenki). Obecnie dydaktyka czerpie pełnymi garściami z tego typu rozwiązań. Nic dziwnego! Przecież zabawa to podstawowy sposób dziecka na naukę w naturalny sposób. Dzięki temu maluchy nie nudzą się, nie stresują. Czują się za to swobodnie. 
  • Korzystanie z nowych technologii – obecnie technologia gwarantuje nam naprawdę duże możliwości. Nauka online jest tego najlepszym przykładem! Szkoła Novakid to miejsce, gdzie dzieci zabierane są na wirtualne wycieczki, co rozwija je nie tylko językowo, ale także daje ogromną dawkę dodatkowej wiedzy.
  • Empatyczny i sympatyczny nauczyciel – wymagania są ważne, ale jeszcze istotniejsze, szczególnie dla małych dzieci, jest nastawienie nauczyciela. Osoba, która wie, jak nauczać maluchy, a do tego jest sympatyczna i empatyczna z pewnością dotrze skuteczniej do swoich uczniów. Taki dydaktyk będzie wiedział, kiedy dziecko potrzebuje przerwy, jak zmotywować je do nauki itd.
  • Chwalenie ważniejsze od nagan – popełnianie błędów jest naturalnym elementem procesu uczenia się. Bardzo ważne jest, aby dziecko nie bało się ich popełniać. Choć korygowanie ich i tłumaczenie poprawności jest niezwykle istotne, to nagany i złe oceny nie są najlepszą motywacją. O wiele lepiej sprawdzą się pochwały. 
  • Wprowadzenie do lekcji angielskiego ciekawych tematów – jeżeli dziecko ma być zainteresowane i zaangażowane, musi mieć ciekawy i zajmujący materiał. Dlatego tak ważne jest wybieranie pasjonujących go obszarów. Angielski dla dzieci nauczany w ciekawy sposób z pewnością da pozytywne efekty.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, aby zaktywizować dziecko i sprawić, że angielski dla dzieci będzie interesujący, a przez to skuteczny. Taka nauka to gwarancja sukcesu oraz efektów.