Nauka języków obcych z fiszkami. Jak to działa?

Znajomość języków obcych to niezwykle cenna umiejętność, która przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Możliwość swobodnego porozumiewania się w innym języku poszerza nasze horyzonty i czyni świat bardziej dostępnym i zrozumiałym. Warto zatem uczyć się języków. Co najważniejsze, wcale nie trzeba do tego drogich czy czasochłonnych kursów. Można zdecydować się na naukę z fiszek. Jak to działa i czy faktycznie nauczymy się w ten sposób języka?

Fiszki językowe i samodzielna nauka języka obcego

Nauka języka jest jedną z tych rzeczy, którą większość z nas planuje zrobić, ale niestety nawał obowiązków i brak czasu albo siły, sprawiają, że odkładamy to na kiedyś. Taka prokrastynacja może niestety trwać nawet przez całe życie, a wszystko dlatego, że naukę języków kojarzymy często z czymś czasochłonnym i pracochłonnym. Przez to najzwyczajniej w świecie jej nie zaczynamy, a nawet jeśli tak, to szybko się zniechęcamy i kończymy ją bez uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Wszelkiego rodzaju kursy językowe, czy to online, czy to stacjonarne, faktycznie wiążą się z koniecznością poświęcenia im nieco czasu. Co najgorsze, po ich zakończeniu, jeśli nie używamy języka obcego na co dzień, bardzo często zaczynamy zapominać większość z tego, czego się nauczyliśmy. Rozwiązaniem tego problemu jest nauka języków obcych z fiszkami, która pozwala uniknąć wszystkich powyższych problemów.

Zalety fiszek językowych

Jedną z największych zalet nauki języków obcych z fiszkami jest samodzielność i pełne dopasowanie trybu nauki do swoich potrzeb i możliwości. Kursy językowe stacjonarne wymagają dostosowania swojego planu dnia do godzin zajęć. Podobnie jest z kursami online. Nawet kursy w postaci aplikacji wymagają dostępu do komputera, smartfona i Internetu. Natomiast tradycyjne fiszki językowe to niewielkie kartoniki, które można zabrać ze sobą wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma internetu czy elektryczności.

Jakie są jeszcze zalety fiszek? Oto one:

  • możesz się uczyć wtedy, kiedy masz wolną chwilę
  • nauka z fiszek nie zajmuje dużo czasu
  • fiszki to jeden z najtańszych sposobów na naukę
  • system powtórek z fiszek pozwala na proste utrwalenie języka
  • fiszki uczą kompleksowo – słówek, zasad gramatycznych i konwersacji

Żeby zrozumieć, dlaczego fiszki tak doskonale sprawdzają się w nauce języka obcego, trzeba poznać sposób uczenia się z fiszek. Nie polega on bowiem tylko na zapamiętywaniu słówek, ale także na logicznym i skutecznym systemie powtórek.

Jak wygląda nauka języków obcych z fiszkami

Nowoczesne fiszki to zestawy językowe, w których nauka języków odbywa się w formie quizu. Na jednej stronie fiszki znajduje się słówko lub zwrot w języku rodzimym, a na drugim w języku obcym. Nauka języków obcych z fiszek polega na zapoznaniu się z danym słówkiem czy zwrotem, a następnie sprawdzeniu, czy udało nam się go zapamiętać. To jednak nie wszystko!

Sekret skuteczności fiszek tkwi w systemie powtórek, który został opracowany przez Sebastiana Leitnera. Opiera się on na kartotece autodydaktycznej, której współczesną formą są między innymi pudełka Memobox. Kartoteka ta pozwala segregować materiał pod względem jego trudności, co pozwala na częstsze powtarzanie tego, co pamiętamy najsłabiej.