Kraków - miasto dla miłośników sztuki

Kraków to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Stolica Małopolski została wpisana w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego - miasto zachwyca klimatem i bogactwem atrakcji.

To właśnie w Krakowie utworzona została Szkoła Sztuk Pięknych, w której pod kierunkiem samego Jana Matejki studiowali najzdolniejsi polscy malarze, a w 20-leciu międzywojennym awangardowi twórcy spotykali się w kawiarniach, dyskutując nad literaturą i malarstwem. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, to sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić!

Kraków - miasto dla miłośników sztuki

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie to jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce. W instytucji znajdują się dwie stałe wystawy: „Broń i Barwa w Polsce”, która obejmuje zbiór polskich militariów, oraz „Galerię Rzemiosła Artystycznego”, na którą składają się meble, tkaniny i srebra.

W Gmachu Głównym znajduje się także Galeria Sztuki Polskiej, w której można oglądać dzieła między innymi Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, czy Stanisława Wyspiańskiego. Jednak największą atrakcją w muzeum jest z pewnością „Dama z Gronostajem” Leonardo da Vinci, którą oglądać można w oddziale Muzeum Narodowego - Muzeum Książąt Czartoryskich.
Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”

„Bunkier Sztuki” to galeria powstała w 1965 roku. Jest jedną z najważniejszych instytucji zajmujących się sztuką współczesną. Promuje zarówno lokalnych, jak i światowych artystów.

Krakowska galeria to must see dla wszystkich wielbicieli sztuki, ale także miłośników spotkań i dyskusji toczonych wokół prezentowanych dzieł. W „Bunkrze Sztuki” prezentowane były między innymi prace Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz, Katarzyny Kozyry oraz Jerzego Nowosielskiego.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Jeśli szukasz teatralnych wrażeń, to koniecznie odwiedź Teatr im. Juliusza Słowackiego. Właśnie tam Stanisław Wyspiański wystawiał większość swoich dzieł, debiutował Witkacy i zainscenizowane były wszystkie części „Dziadów”.

Na deskach teatru zobaczyć można między innymi: „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” Macieja Wojtyszko, „Debila” Maliny Prześlugi, „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i „Bóg Mordu” Yasminy Rezy.

Dodatkowo teatr słynie z widowiskowych spektakli inspirowanych literaturą klasyczną. Wystawiane są sztuki takie jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, czy „Chory z urojenia” Moliera.

Pełny repertuar znajdziesz tutaj: https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-im-juliusza-slowackiego-w-krakowie,95


Teatr Współczesny w Krakowie

Kolejną propozycją dla miłośników sztuki jest Teatr Współczesny - prywatna instytucja założona przez Bartosza Jarzymowskiego. Teatr tworzą krakowscy artyści, których główną misją jest wprowadzanie nowatorskich rozwiązań na scenie, co realizują, korzystając na przykład z zaawansowanej technologii.

Wystawiane sztuki są często dziełami polskich dramaturgów młodego pokolenia. W teatrze można oglądać zarówno spektakle dla dorosłych, jak i dla najmłodszych widzów. Dlatego na scenie wystawiane są między innymi „Dr Dolittle i jego zwierzęta” (dla dzieci od 3 lat), jak i „Frida”, „Seks po krakosku” i „Pojebajki” przeznaczone dla dorosłych.