Zabawki sensoryczne dla dzieci — zadbaj o harmonijny rozwój twojej pociechy

Maluchy najszybciej uczą się poprzez doświadczanie i zabawę, chłoną wszystkie bodźce z otoczenia. Uwielbiają odkrywać świat i przyswajają nowe informacje z prędkością światła — przez kilka pierwszych lat życia w ich mózgu powstaje aż milion nowych połączeń neuronowych na sekundę. Wesprzyj ten intensywny rozwój swojej pociechy, aby wzmocnić jej umiejętności poznawcze, fizyczne i emocjonalne. Pomogą ci w tym zabawki sensoryczne dla dzieci, które stymulują wszystkie zmysły dziecka.

Czym są zabawki sensoryczne dla dzieci?

Zabawki do integracji sensorycznej są stworzone, aby podczas zabawy stymulować zmysły: dotyk, słuch, a nierzadko również i węch. W odróżnieniu od tradycyjnych zabawek, które zwykle angażują dziecko w jeden rodzaj aktywności, te sensoryczne angażują je w różnorodny sposób — i umysłowo, i fizycznie. Zabawa z nimi niejednokrotnie wymaga sporej kreatywności, a do tego pozwala doświadczać wszystkiego w sposób namacalny.

 

Jak wyglądają zabawki sensoryczne dla dzieci? Mogą mieć różne tekstury, kolory, kształty i funkcje. Wśród nich można znaleźć zarówno zabawki ogólnorozwojowe, jak i te o konkretnym przeznaczeniu. Najczęściej spotykane rodzaje to:

 

  • zabawki dotykowe — wykonane z materiałów takich jak silikon, guma, drewno, tkaniny o chropowatej lub gładkiej powierzchni, z miękkimi wypustkami, wypełnione substancjami o różnej powierzchni.
  • zabawki do manipulacyjne — należą do nich różnego rodzaju układanki, łamigłówki ruchowe czy klocki.
  • zabawki dźwiękowe — to wszelkie zabawki grające, wydające dźwięki, imitujące je, a nawet umożliwiające dziecku eksperymentowanie z melodią lub rytmem.
  • zabawki wzrokowe — przykładami takich zabawek sensorycznych dla dzieci są kalejdoskopy, kolorowe lampki lub klocki.

 

Wybór jest więc naprawdę szeroki. Dzięki zabawkom sensorycznym twoje dziecko może odkrywać otaczający je świat w sposób, który sprawia mu największą przyjemność, a więc jeszcze skuteczniejszy. Takie zabawki znajdziesz tutaj: https://rehazakupy.pl/zabawki-sensoryczne

 

Dlaczego integracja sensoryczna jest taka ważna?

Kiedy dziecko się rodzi, jego zmysły nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a mapa połączeń mózgowych dopiero się tworzy. Połączenia te budują każde nowe doświadczenia zmysłowe poprzez tzw. integrację sensoryczną. To proces, w którym mózg przetwarza informacje odbierane przez zmysły, szereguje je i łączy w całość. Dzięki temu poszczególne zdolności poznawcze, motoryczne czy społeczne współdziałają ze sobą przy wykonywaniu skomplikowanych czynności. Zabawa z wykorzystaniem zabawek sensorycznych pomaga dzieciom rozwijać podstawowe umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów, kreatywność czy myślenie analityczne, ale również sprawność ruchową manualną, równowagę czy świadomość przestrzenną.

 

Zabawki do integracji sensorycznej bardzo dobrze nadają się do uczenia:

 

  • związków przyczynowo skutkowych;
  • przetwarzania informacji — można je np. wykorzystać do nauki kolorów lub innych słów opisowych;
  • umiejętności społecznych — współpracy, dzielenia się, czekania na swoją kolej;
  • rozwijania umiejętności motorycznych małych (obejmujących mięśnie dłoni i palców)

 

Wszelkie doświadczenia zmysłowe stanowią podwaliny prawidłowego rozwoju poznawczego, umożliwiając dalsze przyswajanie wiedzy i umiejętności. Dzieci z dobrze rozwiniętą integracją sensoryczną lepiej radzą sobie w codziennych sytuacjach, są pewniejsze siebie i otwarte na nowe doświadczenia. I odwrotnie — brak stymulacji sensorycznej może prowadzić do trudności z nauką, problemów z koordynacją czy kontrolowaniem emocji.

Zabawki do integracji sensorycznej to ważny składnik rehabilitacji psychomotorycznej twojego dziecka

Zabawki dotykowe, dźwiękowe lub manipulacyjne są przydatne również w rehabilitacji dzieci i dorosłych cierpiących na zaburzenia sensoryczne (np. ADHD czy autyzm). Takie osoby mogą źle interpretować codzienne bodźce, takie jak dotyk czy dźwięk, czuć się nimi przytłoczone, poszukiwać wrażeń zmysłowych lub unikać niektórych sytuacji. Warto zatem oswajać je z bodźcami w przyjaznym środowisku.

 

Zabawki rehabilitacyjne są pomocne w zmniejszeniu trudności ze skupieniem i utrzymaniem uwagi, ponieważ dostarczają niezbędnych do rozwoju bodźców, tyle że w mniej rozpraszający sposób. Przydatne mogą okazać się również zabawki balansujące — zabawki obciążone, maty czy równoważnie pozwalają się uspokoić i uwolnić od lęków.

 

Warto też pamiętać o osobach mających problemy z umiejętnościami z motoryki małej. To istotna część życia, która umożliwia taki czynności jak pisanie, zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł czy posługiwanie się sztućcami. Ograniczona motoryka może natomiast powodować niepokój, frustrację i inne problemy emocjonalne. Ważne jest zatem, aby te umiejętności wzmacniać regularnie, w bezpieczny i przyjemny sposób, w nie tylko w przypadku osób z zaburzeniami sensorycznymi, ale również osób ze schorzeniami neurologicznymi. Zabawki sensoryczne dla osób po udarze przyspieszają powrót do sprawności.

 

Rozwój sensoryczny ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie, które jest niezbędne, aby bezpiecznie poznawać świat. To prosty sposób, aby wspomóc rozwój twojego dziecka, a przy tym wesoło spędzić czas w gronie rodziny!