Krok 1
Przygotowanie bazy pod ramkę - (zadanie dla rodzica lub nauczyciela)

Na dłuższych krawędziach tektury introligatorskiej odmierzamy 14,5 cm i łączymy punkty. Nacinamy delikatnie wzdłuż wyznaczonej linii tak że tekturę można złożyć, ale nie jest zupełnie rozcięta. Dzięki temu w łatwy sposób uzyskaliśmy trwałą podstawkę dla ramki.

W większym prostokącie odmierzamy od każdej krawędzi po 2 cm i łączymy punkty. Powstały wewnętrzny prostokąt wycinamy na macie nożykiem lub specjalnym skalpelem.

Wycięty kształt pasuje do zdjęć 10x15 cm.
Dzieci mogą się przyglądać lub pomagać w naciskaniu nożyka, ale zdecydowanie na tym etapie to rodzic lub nauczyciel wykonują większość pracy.


Krok 2
Zdobienie - (zadanie dla dzieci od około 2 roku życia)

Powstałą ramkę można dowolnie ozdobić. Myśmy użyli farb akrylowych ze względu na to, że po wyschnięciu są trwalsze i mają bardziej wyraziste kolory niż farby plakatowe. Młodsze dzieci mogą ozdobić ramkę malując paluszkami, starsze używając pędzelków.


Gdy farba nieco przeschnie można ramkę ozdobić przyklejając do niej cekiny. Myśmy użyli kleju wikol, który jest biały, ale po wyschnięciu staje się przezroczysty. Można także użyć kleju na gorąco, ale wówczas trzeba mieć odpowiedni pistolet do kleju i trzeba będzie w większym stopniu asekurować dzieci zwłaszcza młodsze.

Krok 3
Uzupełnienie ramki - zadanie dla dzieci :)

Ramka może być prezentem dla osoby bliskiej sercu dziecka. Wówczas należałoby włożyć do niej zdjęcie. W tym celu trzeba przygotować kartkę z bloku technicznego o wymiarach 14x19 cm. Starszaki mogą same spróbować wyciąć odpowiedni kształt. Młodszym dzieciom trzeba będzie pomóc. Do wyciętego prostokąta należy przykleić zdjęcie, a następnie wkleić kartkę do ramki od wewnętrznej strony.

Wskazówka
Przygotowanie ramki może być także elementem wprowadzającym do nauki wiersza Doroty Gellner “Portret jesieni”. Wówczas do ozdobienia ramki można użyć np. cekinów w kształcie liści, a do środka ramki włożyć wykonany przez dziecko portret jesieni.

Potrzebne materiały:

Baza:

Zdobienie:

Uzupełnienie ramki:

  • kartka z bloku technicznego
  • klej do papieru
  • nożyczki
  • zdjęcie

Autorka pomysłu: Anna Kolm właścicielka sklepu pepito.pl z artykułami kreatywnymi dla dzieci.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych


Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.