Pan TwardowskiPrzed przystąpieniem do pracy, należy zgromadzić zapas skorupek jajek. Trzeba je dosyć dokładnie umyć, tak w środku, jak i na zewnątrz. Po wyschnięciu skorupek, należy je pomalować. Trzeba wcześniej ustalić, jakich kolorów będziemy potrzebować do pracy i w jakiej ilości. Po wyschnięciu skorupek, możemy przystąpić do pracy.

Na brystolu szkicujemy zarys pracy. Im grubsze podłoże, tym lepiej, bo nie będzie się nam odkształcać przy nakładaniu kleju. Na wybrane miejsce nakładamy pędzlem klej (dajemy w miarę grubą warstwę), bierzemy skorupkę z odpowiednim kolorem i łamiemy ją na mniejsze kawałki. Kładziemy kawałeczki na posmarowane miejscem klejem. W związku z tym, że jajko będzie odstawać, bo nie jest płaskie, wykałaczką przyciskamy je do kartonu, delikatnie je łamiąc na mniejsze części, aż cała skorupka dotknie kleju. Klejem należy smarować małe powierzchnie, bo dosyć wolno idzie dokładne przyklejenie skorupek i może nam w tym czasie wyschnąć klej.

Po uzupełnieniu wszystkich planowanych pól, dodajemy dodatkowe elementy. W moim przypadku były to oczy i piórka. Można też małe elementy, takie jak oczy i buzię pomalować pisakiem. Na początku proponuję zaplanować mały rysunek i wykonywać go częściami z małymi grupami dzieci. Każde dziecko może wykonać mały element, wtedy się nie zmęczy i nie znudzi. Praca jest przeznaczona dla dzieci 5 - 6 letnich. Ja wykonywałam tę pracę z grupą 5 - latków, pod koniec roku szkolnego.

Piórka i oczy dokleiłam sama klejem z pistoletu klejącego na gorąco. Oczy, buzię i nos narysowałam sama pisakiem. Moje dzieci pracowały dwójkami, jedno z nich łamało skorupki i kładło na kleju, a drugie dociskało kawałki wykałaczką. Praca jest dość trudna i wymaga stałego nadzoru i pomocy nauczyciela. Trudy rekompensuje efekt końcowy - wygląda przepięknie. Tą techniką, można na sklejce robić napisy np. nazwę i numer grupy, czy napis „sekretariat”. Mam to w planach :-)

Materiały

  • Farby plakatowe
  • Skorupki jajek
  • Bristol lub inny gruby karton, może być również sklejka lub dykta
  • Klej
  • Wykałaczki
  • Pióra lub ozdoby pasujące do pracy

 

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych


Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.