Rakieta praca plastyczna

Kosmos od zawsze fascynuje dzieci – jego nieograniczona przestrzeń, migoczące gwiazdy i ogrom planet pobudzają ich wyobraźnię oraz zachęcają do zadawania pytań o otaczający nas świat. Wprowadzenie elementów tematyki kosmicznej w przedszkolu pozwala nie tylko na rozwijanie wiedzy o wszechświecie, ale także na kształtowanie wielu cennych umiejętności: myślenia twórczego, zdolności manualnych czy współpracy w grupie. Z pomocą prostych, często dostępnych w domu materiałów, takich jak rolki po papierze toaletowym, kubeczki styropianowe, folia aluminiowa czy patyczki kosmetyczne, możemy zainspirować dzieci do tworzenia własnych, niepowtarzalnych rakiet kosmicznych.

Rakieta praca plastyczna

W artykule przygotowaliśmy aż 9 pomysłów na prace plastyczne w kształcie rakiety, które można zrealizować w ramach zajęć w przedszkolu. Przy każdym projekcie uczniowie zyskują okazję do rozwijania kreatywności i poznawania różnych technik plastycznych – od malowania i wycinania, przez tworzenie efektów trójwymiarowych, aż po wykorzystywanie przedmiotów z recyklingu. Wspólne wykonanie rakiet może również stać się punktem wyjścia do licznych zabaw i rozmów na temat podróży kosmicznych, planet, gwiazd czy astronautów. 

Rakieta Orion 7 - pomysł nr. 1

Przedstawiona rakieta to atrakcyjna i prosta w wykonaniu praca plastyczna, która zachęca dzieci do twórczej zabawy oraz uczy podstaw recyklingu. Do zrobienia rakiety potrzebna jest rolka po papierze toaletowym, oklejona bibułą tak, by jej górny koniec stanowił „dziób” statku. Z czerwonej i żółtej bibuły wycinamy paski, które po przyklejeniu od wewnętrznej strony tuby pięknie imitują płomienie silnika. Dodatkowo przedszkolaki mogą wycinać okręgi (okna) oraz trójkątne skrzydła z papieru kolorowego, dzięki czemu rakieta będzie stabilna i „gotowa do lotu”. Ta praca rozwija sprawność manualną, uczy estetyki wykonania oraz inspiruje do rozmów o kosmosie i podróżach międzyplanetarnych.

Rakieta praca plastyczna Praca plastyczna Rakieta

Opis wykonania pracy plastycznej:
Aby skonstruować nowoczesną rakietę księżycową Orion 7 dzieci biorą rolkę po papierze toaletowym i oklejają ją dookoła bibułą. Z jednej strony bibuła powinna być nieco dłuższa, po sklejeniu będzie to dziób kosmicznego statku. Wycięte z czerwonej i żółtej bibuły paski po przyklejeniu z drugiej strony, (od środka), imitować będą płomienie silnika, powstające podczas startu maszyny. Wycięte z kolorowego papieru okręgi to okna rakiety, trójkątne skrzydła mają z kolei stabilizować jej lot podczas startu i lądowania.

Materiały:

  • rolka po papierze toaletowym
  • bibuła
  • papier kolorowy
  • nożyczki
  • klej

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Dorota Siedlarz


Rakieta kosmiczna - pomysł nr. 2

Kolejna propozycja rakiety kosmicznej również powstaje z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. Tym razem jednak efekt końcowy jest nieco inny. Dzieci ćwiczą precyzję, malując rolki plakatówkami w dwóch kolorach (białym i czerwonym), a następnie tworzą z nich fantazyjne „frędzle” na dole i u góry. Dolna część, w czerwieni, pełni funkcję płomieni silnika, a górna, po uformowaniu w stożek i ozdobieniu plasteliną, staje się charakterystyczną głowicą rakiety. Dodatkowe elementy z niebieskiego papieru – koło (okno) oraz trójkątne skrzydła – wzbogacają pracę i zachęcają dzieci do twórczego eksperymentowania z formą i kolorem.

Rakieta kosmiczna praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Pierwszą rolkę malujemy na biało, drugą w połowie na biało, w połowie na czerwono. Po wyschnięciu robimy na rolkach tzw. frędzle. czyli tniemy do połowy rolki wąskie paski. Następnie wkładamy jedną rolkę w drugą tak, by na dole były frędzle czerwone, a na górze białe. Czerwone frędzle - czyli płomienie z rakiety, ustawiamy tak, by rakieta na nich stała. Białe natomiast łączymy w stożek i sklejamy za pomocą białej i niebieskiej plasteliny. Z niebieskiej kartki wycinamy koło, 2 trójkąty i wąski pasek. Pasek naklejamy nad płomieniami, koło na środku - będzie to okno, trójkąty po bokach (skrzydła). Okno można ozdobić czarnym flamastrem.

Materiały:

  • 2 rolki po papierze toaletowym 
  • czerwona i biała farbka plakatowa 
  • niebieski papier 
  • biała i niebieska plastelina 
  • czarny flamaster 
  • nożyczki 
  • klej biurowy

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Ilona Raciborska - Przedszkole Niepubliczne "Leśne Skrzaty" Gdańsk Oliwa


Podróż w kosmos rakietą - pomysł nr. 3

W tej propozycji tworzymy fantazyjne, „gwiezdne” tło z nałożonych na siebie kolorowych kół, naciętych i odgiętych tak, by przypominały rozchylającą się bramę do kosmosu. Na środku dzieci przyklejają rakietę, dzięki czemu praca zyskuje ciekawy efekt przestrzenny. Całość dopełniamy brokatowymi gwiazdkami, które rozświetlają czarny papier niczym nocne niebo. Ta forma zachęca przedszkolaki do rozwijania wyobraźni i kreatywności – łączymy tu zabawę w kolorowanie, wycinanie i komponowanie różnych elementów, a przy okazji przenosimy się myślami w pozaziemskie podróże.

Podróż w kosmos rakietą praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Dzieci wycinają i naklejają 4 koła wycięte z kolorowych kserówek, jedno na drugie, zaczynając od największego. Następnie nacinają w środku (składając na pół) kilka razy - w kształt gwiazdki. Odginamy powstałe rogi (można zakręcić na ołówku). Całość naklejamy na czarną kartkę. Teraz pora na rakietę. Dzieci rysują ją wg własnej wyobraźni, wycinają i naklejają pośrodku. Ozdabiamy jeszcze "kosmiczną przestrzeń" gwiazdkami wyciętymi z papierów brokatowych. I już możemy podróżować w inny wymiar, do niezbadanych galaktyk...

Materiały:

  • kartki ksero: czarna, niebieska, czerwona, żółta (lub inne, wg pomysłów dzieci)
  • kawałek białego kartonu
  • pastele olejne
  • papiery brokatowe - złoty lub różne kolory
  • klej
  • nożyczki
  • ewentualnie ołówek do zakręcenia rogów

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Lucyna Golenia, Agnieszka Kopeć - Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łańcucie


Rakieta z rolki i makaronu - pomysł nr. 4

W tej wersji rakiety dzieci uczą się łączyć różne materiały i faktury, co rozwija ich pomysłowość oraz umiejętności manualne. Rolkę przeciętą wzdłuż zwężamy u góry i owijamy folią aluminiową, dzięki czemu uzyskujemy błyszczący korpus pojazdu. Makaron świderki, pomalowany na czerwono i pomarańczowo, imituje płomienie, a gwiazdki z pestek słonecznika nadają kosmicznego klimatu. Cała praca, spryskana na koniec białą farbką, tworzy ciekawą, przestrzenną kompozycję, w której przedszkolaki mogą odkrywać radość twórczego działania i poznawać różnorodność faktur.

Rakieta z rolki i makaronu praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Rolkę po papierze przecinamy wzdłuż i z jednej strony ścinamy w czubek. Owijamy folią aluminiową i przyklejamy do niebieskiej kartki. Makaron świderki malujemy farbami na czerwono i pomarańczowo - przyklejamy od dołu, aby wyglądał jak ogień z silników rakiety. Pestki słonecznika moczymy w żółtej lub białej farbie i układamy z nich gwiazdy. Cały rysunek spryskujemy białą farbką.

Materiały:

  • rolka po papierze
  • nożyczki
  • taśma klejąca
  • klej wikol
  • pestki słonecznika
  • makaron świderki
  • folia aluminiowa
  • niebieska kartka
  • farbki

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Kornelia Biała - Szyszkowa Polana, Leśna


Rakiety w kosmosie - pomysł nr. 5

W tym pomyśle dzieci tworzą przestrzenne rakiety z rolek, oklejając je papierem kolorowym i doklejając stożkowy czubek oraz „dym” z silników. Gotowe rakiety naklejamy na czarną kartkę, a tło uzupełniamy gwiazdami, stemplowanymi palcem umoczonym w białej farbie. Dzięki takiemu połączeniu prostych materiałów i metod (malowanie palcem, wycinanie, klejenie) powstaje ciekawa kompozycja.

Rakiety w kosmosie praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Rolkę oklejamy papierem kolorowym, doklejamy czubek, dymy z silników i naklejamy na czarną kartkę. Gwiazdy malujemy paluszkiem maczanym w białej farbie.

Materiały:

  • czarny papier
  • biała farba
  • rolki po papierze toaletowym
  • papier kolorowy

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Publiczne Przedszkole nr 3 "SKRZAT"


Rakieta kosmiczna - pomysł nr. 6

W tej pracy plastycznej rakieta powstaje ze styropianowego kubka, który obudowujemy patyczkami do uszu (imitują „nogi” rakiety), a w jego górnej części mocujemy druciki z woreczków śniadaniowych jako anteny. Proste zdobienia w postaci niebieskiej i czerwonej taśmy wprowadzają kontrast kolorystyczny i uatrakcyjniają konstrukcję. Dzieci rozwijają precyzję ruchów podczas przyklejania elementów taśmą bezbarwną i uczą się wykorzystywać nietypowe materiały do kreatywnych prac plastycznych.

Rakieta kosmiczna praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Do styropianowego kubeczka za pomocą taśmy bezbarwnej mocujemy patyczki do uszu, a z drugiej strony druciki z woreczków śniadaniowych. Rakietę zdobimy niebieską i czerwoną taśmą.

Materiały:

  • styropianowy kubek
  • patyczki do uszu
  • druciki z woreczków śniadaniowych
  • bezbarwna, niebieska i czerwona taśma

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Małgorzata Ślęczka - Niepubliczne Przedszkole Happy Kids, Kraków


Rakieta ze styropianowego jajka - pomysł nr. 7

W tej pracy wykorzystujemy styropianowe jajko, które po pomalowaniu farbami staje się kolorowym korpusem rakiety. Nabite na długą wykałaczkę ułatwia malowanie i dekorowanie. Fioletowe „skrzydła” i białe „okno” z papieru podkreślają kształt statku kosmicznego, a kwadratowe kawałki żółtej bibuły przyklejone u dołu rakiety tworzą efekt „płomieni” silnika. Praca pobudza wyobraźnię i świetnie uzupełnia tematy związane z kosmosem.

Rakieta ze styropianowego jajka praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Styropianowe jajko nabijamy na długą wykałaczkę. Jajko malujemy różową i niebieską farbą. Doklejamy elementy wycięte z fioletowego i białego papieru. Pod jajkiem przyklejamy kilka kwadratowych kawałków żółtej bibuły.

Materiały:

  • styropianowe jajko
  • długa wykałaczka
  • niebieska i różowa farba
  • pędzelek
  • nożyczki
  • żółta bibuła
  • biały i fioletowy papier

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Małgorzata Ślęczka Niepubliczne Przedszkole Happy Kids, Kraków


Srebrna rakieta - pomysł nr. 8

W tej propozycji dzieci tworzą efektowną „srebrną” rakietę, owijając rolkę folią aluminiową i formując z niej stożkową głowicę. Kontrastowe, niebieskie akcenty (taśma izolacyjna i skrzydła z papieru) nadają jej kosmicznego wyglądu. Na „korpusie” markerem rysujemy okienko z wesołym kosmonautą, a dookoła naklejamy gwiazdki konfetti. Taka praca rozwija wyobraźnię i zachęca dzieci do poznawania kształtów (stożek, trójkąty) oraz kolorów.

Srebrna rakieta praca plastyczna

Opis wykonania pracy plastycznej:
Rolkę po papierze owijamy folią aluminiową, wystające fragmenty wpychamy do środka rolki. Z folii aluminiowej robimy kulkę, wpychamy ją do rolki od góry i ugniatamy palcami w kształt stożka. Na dole rolki i na górze przyklejamy niebieską taśmę izolacyjną. Niebieskim markerem rysujemy na środku rolki okienko, a w nim uśmiechniętą buzię kosmonauty. Wokół okienka przyklejamy gwiazdki. Z niebieskiego papieru wycinamy dwa trójkąty i przyklejamy po bokach rolki.

Materiały:

  • rolka po papierze
  • niebieska taśma izolacyjna
  • folia aluminiowa
  • niebieski marker
  • klej
  • nożyczki
  • niebieska kartka
  • gwiazdki konfetti

Autorka pomysłu na pracę plastyczną: Ilona Raciborska - Niepubliczne Przedszkole Artystyczno - Językowe „Misia Wojtka” w Gdańsku


Rakieta z kubka - pomysł nr. 9

W tym pomyśle za bazę rakiety służy duża plastikowa butelka, którą oklejamy kolorową krepiną – wystarczy pociąć ją na odpowiedni rozmiar i ostrożnie przykleić wokół butelki. Dla urozmaicenia wyglądu można ściągnąć krepinę w wybranych miejscach gumkami do włosów, zyskując ciekawy, pofałdowany efekt. Okrągłe „okna” tworzymy z nakrętek od różnych butelek, przyklejając je do boku rakiety.

Na górze mocujemy nakrętkę z „dziubkiem” (np. z butelki typu sport-cap), dzięki której rakieta otrzymuje wyrazisty czubek. Dodatkowe „silniki” z obu stron powstają z nakrętek po ketchupie, przymocowanych za pomocą mocnej taśmy klejącej. Dzieci mogą również dokleić paski krepiny w odcieniach żółci, czerwieni czy pomarańczu, by podkreślić efekt „dymu” i „ognia” wylatującego z rakiety w trakcie startu. W ten sposób powstaje nie tylko oryginalna praca plastyczna, ale i doskonały punkt wyjścia do zabaw w kosmiczne podróże oraz rozmów o recyklingu i ponownym wykorzystywaniu różnorodnych materiałów.

Rakieta z kubka praca plastyczna

Oklejamy butelkę krepiną, ozdabiamy gumkami do włosów, okienka naklejamy z nakrętek, czubek rakiety mocujemy z nakrętki z dziubkiem, po obu stronach mocujemy taśmą silniki. Można dodać paski kolorowej krepiny imitujące dym i ogień podczas startu rakiety.

Materiały:

  • duża butelka po napojach
  • krepina
  • gumki do włosów
  • różne nakrętki od butelek
  • silniki rakiety to nakrętki po ketchupie
  • nożyczki
  • klej
  • mocna taśma klejąca

Autor pomysłu na pracę plastyczną: Publiczne Przedszkole nr 3 "SKRZAT"


Osiem zaprezentowanych pomysłów na rakietę pozwala różnicować zajęcia plastyczne i dostosowywać je do umiejętności oraz wieku dzieci. Każdy projekt oferuje inne techniki i materiały, dzięki czemu można łatwo wybrać zadanie najlepiej wpisujące się w aktualne potrzeby czy zasoby placówki. Co więcej, tworzenie rakiet może stać się częścią większego projektu edukacyjnego, obejmującego zagadnienia związane z kosmosem, planetami czy recyklingiem. Zajęcia takie można uzupełnić o wspólne czytanie opowieści science fiction, oglądanie ilustracji przedstawiających wnętrze stacji kosmicznych czy tworzenie tematycznych kącików w sali przedszkolnej.

Prace plastyczne tego typu nie tylko rozwijają kreatywność i zdolności manualne, ale również uczą maluchy współpracy i samodzielności w trakcie realizacji poszczególnych etapów. Dla wielu przedszkolaków zbudowanie własnej „maszyny do podróży międzyplanetarnych” jest ogromnym osiągnięciem, które buduje poczucie dumy i satysfakcji. Dodatkowo, każdą z rakiet można wykorzystać później podczas zabaw fabularnych, teatralnych czy nawet jako dekorację korytarza lub sali. Dzięki temu dzieci, wchodząc do przedszkola, będą od razu czuły kosmiczną atmosferę i chętniej sięgną po nowe wyzwania twórcze. Zachęcamy do wypróbowania naszych pomysłów w praktyce i życzymy mnóstwa radości podczas „przedszkolnych lotów” ku gwiazdom!


Dodaj swój pomysł na pracę plastyczną

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.