Za pomocą sznurka odmierzamy obwód głowy. Zmierzony obwód dzielimy na pół. Dodajemy do tego 8 cm i otrzymamy długość połowy czapki. Nadmiar kartki odcinamy. Na pozostałej kartce od prawej strony odmierzamy 2 cm a od lewej 6 cm i zaznaczamy. Czarną kartkę składamy na pół równolegle do dłuższego boku. Z prawej strony od krawędzi do zaznaczonej linii 5 cm od dołu rysujemy linię poziomą. Między zaznaczonymi liniami, zaczynając i kończąc około 5 cm ponad dolną krawędzią kartki zaznaczamy łuk. Powinien on być na tyle wysoki, aby zmieścił się pod nim obrazek z czaszką. Wycinamy zaczynając od strony gdzie mamy odmierzone 2 cm od krawędzi, następnie łuk i stop. Teraz pionowe cięcie od górnej części do końca łuku (pozostaną dwa „kominy”). Rozdzielamy wycięte elementy. Układamy je w taki sposób, aby jeden był lustrzanym odbiciem drugiego.

Zaznaczamy linie cięcia, będą one służyły do połączenia dwóch części w całość. W pierwszej części linia cięcia z prawej strony będzie biegła od góry do dołu do połowy wysokości. W drugiej części linia cięcia w tym samym miejscu (patrząc jak w lustrzanym odbiciu) będzie biegła od dołu do góry również do połowy wysokości. Wracamy do pierwszej części. Z jej lewej strony linia cięcia będzie biegła od dołu do góry do połowy wysokości. W drugiej od góry do dołu również do połowy wysokości. Układamy części czapki „kominami” do  siebie. W części czapki gdzie linia cięcia biegnie od góry zaznaczamy kształt łezki skierowany w dół. W drugiej części kształt łezki powinien być skierowany w górę. Początek każdej łezki to punkt zetknięcia końca łuku z pionową linią  „komina”, a koniec, to punkt zetknięcia dolnej krawędzi z pionową linią „komina”. Wycinamy zaznaczone łezki i nacinamy zaznaczone linie.

Przyszła kolej na namalowanie emblematów pirata. Przykładamy szablon do części czapki i zamalowujemy białą farbą. Usuwamy szablon, a następnie zamalowujemy linie, które były niezbędne w szablonie tzn. linie łączące oczy, nos i brzeg czaszki. Malujemy kilka dekoracyjnych linii. Na „łezkach” powinny być z obu stron. Smarujemy klejem miejsce złączenia części i składamy je w taki sposób aby zakładki znalazły się wewnątrz. Następnie łączymy zewnętrzne zakładki (tym razem bez klejenia) i czapka pirata jest gotowa na bal.


 (szablon czaszki)

 

Materiały:

  • czarna kartka bloku technicznego A3
  • biała farba
  • klej
  • ołówek
  • pędzel
  • nożyczki
  • sznurek
  • linijka

 

Czapka pirata


 

Prace plastyczne - Jesień

Zobacz pomysły na jesienne prace plastyczne. 

 

 


 

 

Zaawansowane prace plastyczne

Ponad 330 propozycji prac plastycznych wymagających większych umiejętności.

 

 

 

 Facebook
YouTube

Kontakt


Linki:

ArtykułyMedycyna estetycznaJakiEkogroszek.plBoskiepiersi.pl, Uncja.tv