Czapka wróżki

Czapka wróżki

Na papierze zaznaczamy łuk za pomocą sznurka i ołówka. Łuk powinien mieć kąt większy niż 100°. Od miejsca przyłożenia sznurka do końca łuku rysujemy linię prostą, a następnie około 1,5 cm obok drugą równoległą do niej. Wycinamy, tnąc wzdłuż łuku aż do drugiej linii, a następnie wzdłuż tej linii. Ścinamy wierzchołek pod kątem na szerokość równą odległości między liniami prostymi. Wstążkę tniemy na odcinki różnej długości, a końce składamy na pół i ucinamy pod kątem tworząc rozwidloną końcówkę. Drugie końce wstążek sklejamy ze sobą, kładąc jedną na drugiej za pomocą taśmy dwustronnej. Całość przyklejamy do kartki tuż przy wierzchołku. Odwracamy kartkę. Smarujemy klejem zaznaczony na kartce pasek (czekamy chwilę aż klej trochę podeschnie) i sklejamy tworząc stożek.  Do czapki przyklejamy gwiazdki ze srebrnej bibuły.

Pasek srebrnej bibuły składamy w harmonijkę i szerokości około 4 cm. Rysujemy na niej łuk tak aby jego końce znajdowały się około 1,5 cm powyżej dolnej krawędzi i wycinamy. Rozkładamy i ponownie składamy harmonijkę tym razem w taki sposób, aby krawędzią był środek wyciętych przed chwilą łuków. Nacinamy połówki łuków dwa razy równo z ich krzywizną i odcinamy kawałek bibuły znajdujący się miedzy nacięciami. Rozkładamy. Tak powstały pasek przymocowujemy u dołu czapki za pomocą zszywacza.

Odcinamy kawałek wstążki o długości nieco większej niż obwód dołu stożka. Podklejamy wstążkę taśmą dwustronną i przyklejamy do stożka zakrywając zszywki. Pasek różowej bibuły składamy w harmonijkę o szerokości około 4 cm. Na wierzchu rysujemy dwa koła w równej odległości od krawędzi i od siebie. Koła u dołu łączymy łukiem, a przy krawędziach bibuły rysujemy podobne do łuku linie i wycinamy. Rozkładamy powstały w ten sposób łańcuch różanych płatków. Każdy płatek formujemy poprzez przyciśnięcie go do wewnętrznej strony dłoni zaokrągloną końcówką pisaka (może być gumka przy ołówku). Na jedną różyczkę potrzebujemy około 15 płatków. Smarujemy klejem dół bibuły i zwijamy dość ciasno pamiętając by wypukła strona płatków znajdowała się po zewnętrznej stronie. Przygotowane różyczki przyklejamy do czapki tuż nad wstążką. Czapka wróżki jest gotowa.

Materiały:

 • kartka bloku technicznego A3
 • srebrna bibuła
 • kolorowa bibuła
 • wstążka
 • taśma dwustronna
 • klej
 • zszywki
 • zszywacz
 • nożyczki
 • ołówek
 • sznurek

Kapelusz wróżki

 

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.