Studia ASP – sprawdź, jak się tam dostać

Od dziecka spędzałeś długie godziny na rysowaniu, lepieniu z plasteliny czy malowaniu farbkami, a teraz chciałbyś, aby hobby zamieniło się w coś więcej i planujesz studiować na ASP? Jakie kroki podjąć, aby zwiększyć szansę na studia w tym miejscu?

Sprawdź podstawowe wytyczne przyjęcia na studia

Nawet jeśli tylko przelotnie pojawiła się w Twojej głowie myśl o podjęciu nauki na ASP, warto, abyś sprawdził, jakie wymagania są tam stawiane przed przyjęciem. Dowiesz się wówczas, że poza samą maturą, konieczne będzie przedstawienie swoich wcześniejszych prac. Dlatego jeśli myślisz o studiowaniu na kierunkach związanych z rysunkiem, warto zapisać się na kursy, na których będziesz mógł ćwiczyć swoją rękę na przykład https://domin-gdansk.pl/kursy-stacjonarne/kurs-rysunku-asp.

Podczas takich szkoleń będziesz miał nie tylko możliwość porozmawiania ze specjalistami i dowiedzenia się, co robisz dobrze, a co źle. Może się okazać, że zyskasz wiedzę o innych technikach rysowania, jak również będziesz mógł spróbować innych rzeczy jak np. wzornictwo. To z jednej strony pozwoli zdobyć nowe doświadczenie, a z drugiej będziesz mógł sprawdzić, czy jednak coś innego nie wzbudzi w Tobie większego zainteresowania.

Podczas przyjęcia wyższe uczelnie często wymagają przedstawienia teczki, w której będą znajdowały się Twoje prace. Sprawdź wcześniej wytyczne z konkretnej uczelni, bo mogą się one różnić między sobą, a dzięki temu będziesz wiedział, ile prac musisz przedstawić i jaką techniką mają być one wykonane.

Jak wygląda egzamin praktyczny i teoretyczny?

Oczywiście sama teczka, nawet z najlepszymi pracami, nie wystarczy, abyś od razu mógł być przyjęty do grona studentów. Wcześniej będziesz musiał zdać egzamin praktyczny i teoretyczny, co do których wymagania mogą być różne w zależności od uczelni, tak jak ma to miejsce w przypadku teczki.

Taki egzamin praktyczny będzie dotyczył rysunku i malarstwa, a rozłożony może być na kilka dni. W zależności od uczelni i kierunku może się okazać, że każdej z tych technik zostanie poświęconych kilka godzin jednego dnia albo rozłożony będzie na dwa dni. Dlatego warto wcześniej sprawdzić strony interesujących Cię szkół, abyś wiedział, czego się spodziewać.

Jeśli wcześniej uczęszczałeś, na kurs rysunku korzystając z takich propozycji jak na przykład https://nauka-rysunku.pl/kurs-uap/, będziesz wiedział nie tylko, jak narysować czy namalować dany obraz, ale również jak rozłożyć siły na jego wykonanie i w jaki sposób rozplanować kompozycję. To ostatnie jest niezwykle ważne, bo to element, który jest sprawdzany podczas egzaminu praktycznego.

Poza egzaminem praktycznym będzie również egzamin teoretyczny, w czasie którego będziesz musiał odpowiedzieć na pytania komisji składającej się z kilku osób. Niektóre uczelnie na swojej stronie przedstawiają zagadnienia, które mogą się pojawić w czasie egzaminu, więc warto się z nimi już wcześniej zapoznać. Mogą się też pojawić pytania o Twoje zainteresowania czy wystawę, która Ci się podobała.

Czy dodatkowy kurs rysunku jest potrzebny?

Możesz się zastanawiać, czy rzeczywiście musisz zapisać się na kurs rysunku typu https://domin.pl/kurs-na-asp/, aby dostać się na uczelnię wyższą, po której będziesz mógł profesjonalnie zajmować się grafiką, rysunkiem czy malarstwem. Powinieneś pamiętać, że egzamin praktyczny ma swoje ramy i reguły, według których będziesz oceniany.

Jeśli skorzystasz z tego typu kursów, będziesz mógł się dowiedzieć, jak to wszystko wygląda, na co uwagę zwracają egzaminatorzy, a jeśli w Twojej technice pojawią się jakieś niedociągnięcia, dowiesz się, nad czym powinieneś więcej popracować. Możesz się też umówić na konsultacje w zaufanej pracowni, gdzie ocenią, czy Twoje prace spełniają wymogi egzaminu. Warto sprawdzić, kiedy takie konsultacje odbywają się na interesującej Cię uczelni.

Nie mniej, podczas kursu stacjonarnego, będziesz mierzył się nie tylko z samym sobą i swoimi umiejętnościami, ale również z szumami komunikacyjnymi związanymi z innymi osobami, które będą się znajdowały obok. Taki kurs może być dobrym treningiem przed egzaminem, dzięki któremu łatwiej zachowasz skupienie i mniej się będziesz rozpraszał.