Jeż, to niewielkie zwierzątko, które zyskało szczególną popularność u dzieci. W okresie jesiennym, gdy liście zmieniają barwy i zaczynają opadać, jeż staje się inspiracją dla wielu prac plastycznych. Poniżej przedstawiam różnorodne sposoby na wykonanie tego urokliwego stworzenia, korzystając z materiałów przyrodniczych, papieru, tektury i innych surowców.
Jeże z Materiałów Przyrodniczych
Jeż z ziemniaka
Jednym z najbardziej znanych sposobów na stworzenie jeża jest użycie ziemniaka. Wbijanie w niego wykałaczek staje się dla dzieci wspaniałą zabawą i daje im duże pole do wykazania się kreatywnością.
Jeż na jesiennym tle
Nie tylko wykałaczki mogą służyć jako igły - alternatywą są wysuszone igły z sosny, które można kleić z użyciem plasteliny lub wbijać do uformowanego zwierzątka z masy solnej. Największym atutem tej konkretnej pracy jest to, że jeż staje się kłujący. Daje to dzieciom niesamowitą satysfakcję z efektu końcowego.
Jeż „Szyszek” z masy solnej
Inną opcją jest wykorzystanie małej szyszki, do której można dolepić pyszczek z masy solnej. Taka praca jest nie tylko atrakcyjna, ale i ekologiczna.
Ostatecznie, jeża można wykleić kolorowymi, jesiennymi liśćmi, różnego rodzaju ziarnami czy tzw. noskami klonowymi. Jest to praca wymagająca precyzji, ale efekt końcowy jest ciekawy.
Jeż z liści
Jeżyk
Jeżyk z ziarnami
Słonecznikowy jeżyk
Jeże z Papieru i Tektury
Jeżyk z talerzyka
Jeża można również wyciąć z papierowego talerza, wykorzystując jego gotowy, półokrągły kształt. Można tu zastosować nacięcia, które będą imitować igły jeża.
Śpiący jeż
Używając fragmentu papierowej rolki, można zaś uzyskać kształt śpiącego jeża zwiniętego w kulkę. Jest to doskonała praca dla dzieci, które chcą spróbować czegoś nowego.
Pozostałe zaprezentowane jeże wycięte są z tektury lub papieru technicznego i stanowić mogą ładną, jesienną dekorację do postawienia lub powieszenia. Igły zwierząt to w tym przypadku nacięty papier.
Jeż z papieru
Duży jeż
Jeż z papieru
Malowane i rysowane jeże
Wesoły jeżyk
Aby dodać igły do jeża, można użyć widelca maczanego w farbie. To prosta i efektowna metoda, którą można wykorzystać w różnych pracach plastycznych.
Jeż z kleksa
Igły mogą też powstać z rozdmuchiwanego kleksa farby lub tuszu. Metoda ta wymaga pewnej zręczności, ale efekty są naprawdę unikatowe.
Jeż z dłoni
Igły jeża przypominać też mogą ślady, jakie zostawiła na kartce dłoń pomalowana farbą.
Igły można też po prostu wyciąć z papieru lub narysować pisakiem.
Kolczatek
Szary jeż
Pozostałe Propozycje
Jeszcze inną kreatywną opcją jest użycie strużek kredek lub makaronu jako igieł.
Jeż ze ścinek od kredek
Jesienne jeżyki
Jeż z makaronu
Jeżyk ze szczotki
W jednym z przykładów jeż ma gotowe igły, ponieważ wykonany jest ze szczotki.
Jesień to doskonały czas na rozwijanie kreatywności u dzieci. Niezależnie od wybranego materiału i metody na wykonanie jeża, najważniejsze jest to, by dzieci miały możliwość wyrażenia siebie i odkrycia radości płynącej z tworzenia.
Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych
Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.