Jeż praca plastyczna - 20 kreatywnych pomysłów

Jeż, to niewielkie zwierzątko, które zyskało szczególną popularność u dzieci. W okresie jesiennym, gdy liście zmieniają barwy i zaczynają opadać, jeż staje się inspiracją dla wielu prac plastycznych. Poniżej przedstawiam różnorodne sposoby na wykonanie tego urokliwego stworzenia, korzystając z materiałów przyrodniczych, papieru, tektury i innych surowców.


Jeże z Materiałów Przyrodniczych

Jeż z ziemniaka

Jednym z najbardziej znanych sposobów na stworzenie jeża jest użycie ziemniaka. Wbijanie w niego wykałaczek staje się dla dzieci wspaniałą zabawą i daje im duże pole do wykazania się kreatywnością.

Jeż praca plastyczna

 

Jeż na jesiennym tle

Nie tylko wykałaczki mogą służyć jako igły - alternatywą są wysuszone igły z sosny, które można kleić z użyciem plasteliny lub wbijać do uformowanego zwierzątka z masy solnej. Największym atutem tej konkretnej pracy jest to, że jeż staje się kłujący. Daje to dzieciom niesamowitą satysfakcję z efektu końcowego.

Jeż praca plastyczna na jesiennym tle

 

Jeż „Szyszek” z masy solnej

Inną opcją jest wykorzystanie małej szyszki, do której można dolepić pyszczek z masy solnej. Taka praca jest nie tylko atrakcyjna, ale i ekologiczna.

Jeż z szyszki

 

Ostatecznie, jeża można wykleić kolorowymi, jesiennymi liśćmi, różnego rodzaju ziarnami czy tzw. noskami klonowymi. Jest to praca wymagająca precyzji, ale efekt końcowy jest ciekawy.

Jeż z liści

Jeż z liści

 

Jeżyk

Jeżyk

 

Jeżyk z ziarnami

Jeżyk z ziarnami

 

Słonecznikowy jeżyk

Słonecznikowy jeżyk


Jeże z Papieru i Tektury

 

Jeżyk z talerzyka

Jeża można również wyciąć z papierowego talerza, wykorzystując jego gotowy, półokrągły kształt. Można tu zastosować nacięcia, które będą imitować igły jeża.

Jeżyk z talerzyka - praca plastyczna

 

Śpiący jeż

Używając fragmentu papierowej rolki, można zaś uzyskać kształt śpiącego jeża zwiniętego w kulkę. Jest to doskonała praca dla dzieci, które chcą spróbować czegoś nowego.

Śpiący jeż

 

Pozostałe zaprezentowane jeże wycięte są z tektury lub papieru technicznego i stanowić mogą ładną, jesienną dekorację do postawienia lub powieszenia. Igły zwierząt to w tym przypadku nacięty papier.

Jeż z papieru

Jeż z papieru

 

Duży jeż

Duży jeż

 

Jeż z papieru

Jeż


Malowane i rysowane jeże

Wesoły jeżyk

Aby dodać igły do jeża, można użyć widelca maczanego w farbie. To prosta i efektowna metoda, którą można wykorzystać w różnych pracach plastycznych.

jeżyk

 

Jeż z kleksa

Igły mogą też powstać z rozdmuchiwanego kleksa farby lub tuszu. Metoda ta wymaga pewnej zręczności, ale efekty są naprawdę unikatowe.

Jeż z kleksa

 

Jeż z dłoni

Igły jeża przypominać też mogą ślady, jakie zostawiła na kartce dłoń pomalowana farbą.

Jeż z dłoni

 

 

Igły można też po prostu wyciąć z papieru lub narysować pisakiem.

Kolczatek

Jeż

 

Szary jeż

Jeż


Pozostałe Propozycje

Jeszcze inną kreatywną opcją jest użycie strużek kredek lub makaronu jako igieł.

Jeż ze ścinek od kredek

Jeż ze scinek od kredek

 

Jesienne jeżyki

Jesienne jeżyki

 

 Jeż z makaronu

Jeż z makaronu

 

Jeżyk ze szczotki

W jednym z przykładów jeż ma gotowe igły, ponieważ wykonany jest ze szczotki.

Jeżyk ze szczotki


Jesień to doskonały czas na rozwijanie kreatywności u dzieci. Niezależnie od wybranego materiału i metody na wykonanie jeża, najważniejsze jest to, by dzieci miały możliwość wyrażenia siebie i odkrycia radości płynącej z tworzenia.

Zestawy szablonów do naszych prac plastycznych

Szablony znajdą zastosowanie przy wykonaniu ponad 300 prac plastycznych. Są unikalne, w większości ręcznie rysowane i dostępne tylko tutaj. Co ważne zostały dostosowane wymiarowo do użytego w pracy plastycznej przedmiotu np. papierowej rolki, talerzyka. Zawsze pod ręką będziesz miała listę pomysłów na każdą okazję.