Farby dla dzieci z podziałem na wiek

Nie masz pomysłu na zabawę i spędzanie czasu z dzieckiem? Świetnym rozwiązaniem jest malowanie farbami. Jest to forma aktywności idealna dla małych i dużych dzieci, niezależnie od wieku.
Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z farbami, a chciałbyś sprawić Twojemu dziecku mały prezent i spędzić z nim trochę czasu, zachęcam do przeczytania artykułu, w którym opowiem trochę o tym, jakie farby najlepiej kupić dla dziecka, w zależności od tego ile ma lat. Z reguły kojarzymy tylko farby plakatowe i akwarelowe, ale dla malutkich dzieci można skorzystać z jeszcze bezpieczniejszych farbek oraz zdecydowanie łatwiejszych w użyciu, niż tych, za pomocą których malujemy pędzlami. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w farby do malowania i wszystkie niezbędne do tego akcesoria – zapraszam do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów artystycznych dla dzieci, ale również dla dorosłych. Nie wiesz jakie akcesoria są niezbędne do malowania?

Farby dla rocznego dziecka

Maluchy, które mają już roczek lub półtora, z powodzeniem mogą zacząć swoją przygodę z malowaniem farbkami. Musimy jednak zapewnić mu w stu procentach bezpieczną i odpowiednią dla jego wieku zabawę. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na zrobienie farbek samemu, w domu, z produktów spożywczych. Dzięki temu maluch będzie mógł malować rączkami i paluszkami, a w przypadku zjedzenia farbek nie będzie to dla niego niebezpieczne. Jadalne farbki łatwo zrobić samemu w domu, wystarczy jedynie kupić kilka składników:

  • woda,
  • mąka,
  • naturalny barwnik spożywczy (kakao, burak, sok z wiśni czy szpinak).

Do zrobienia bezpiecznych farbek dla dzieci wystarczą wyżej wymienione artykuły. Przygotuj miskę i łyżkę do mieszania, a następnie wlej 1/3 szklanki wody, 2,5 łyżki mąki oraz odpowiedni barwnik i wszystko wymieszaj. Tak przygotowana farbka będzie świetnym rozwiązaniem dla malutkiego dziecka. Nie spowoduje reakcji alergicznej ani innych niepożądanych skutków. Do Waszej zabawy wystarczy jedynie jadalna farbka przygotowana z przepisu zamieszczonego wyżej oraz kartka papieru. Śmiało możecie odbijać swoje palce, dłonie i stopy na kartkach, co z pewnością będzie frajdą dla dziecka.
Innym przepisem na jadalne i bezpieczne farbki może być połączenie jogurtu naturalnego z barwnikami spożywczymi. Jest to jednak bardziej tłusta i trudniejsza do zmycia konsystencja, ale z pewnością smaczniejsza. 😊

Farby dla dwulatka

W zależności od tego, jak szybko rozwija się Twoje dziecko, sam musisz zdecydować czy Twój dwulatek nadal powinien korzystać z samodzielnie wykonanych, jadalnych farb dla dzieci, czy może jednak nie ma tendencji do wkładania wszystkiego do buzi i możecie rozpocząć swoją przygodę z farbami plakatowymi. Farby plakatowe to naprawdę fajne rozwiązanie, ale musisz pamiętać o tym, że zawsze muszą być używane pod kontrolą i nadzorem dorosłego. Farbki plakatowe dostępne są w tubkach lub słoiczkach o różnych pojemnościach. Na początek polecam zaopatrzyć się w zestaw w małych słoiczkach i sprawdzić czy maluchowi spodoba się malowanie farbami. Oprócz samych farb, trzeba pamiętać o dokupieniu chociaż kilku pędzelków, za pomocą których można malować plakatówkami. Oczywiście, maluch może świetnie się bawić, malując za pomocą swoich rączek i paluszków, pod warunkiem, że nie będzie wkładał palców umoczonych farbami do buzi. Plakatówki są bezpieczne pod względem bezpieczeństwa dla skóry, ponieważ są hipoalergiczne i nie wywołują uczuleń, jednak trzeba zaobserwować czy maluch nie ma skłonności do występowania alergii. Tak więc, do malowania farbami plakatowymi potrzebujesz farb, pędzli i kartek. Fajnym pomysłem jest też malowanie farbami prostych kolorowanek.

Farby dla trzylatka

Trzyletnie dziecko to już duży człowiek, który zaczyna uczęszczać do przedszkola, w którym z pewnością będzie miał do czynienia z zabawami artystycznymi i kreatywnymi podczas których zapozna się z malowaniem farbami. Jeśli chcesz przygotować go do tych zabaw wcześniej, polecam malowanie farbami plakatowymi w domu. W tym wieku dziecko potrafi już spokojnie trzymać pędzel w rączce i raczej nie będzie zajadało się farbkami. Malowanie to naprawdę fajny sposób na spędzenie wolnego czasu i wyciszenie dziecka, ale również aktywność, która rozwija kreatywne myślenie oraz wyobraźnię. Oprócz klasycznego malowania na czystych kartkach, możesz wydrukować lub kupić kolorowanki, które trzylatek może malować. Dla większej frajdy dziecka, możesz kupić małe płótna lub podobrazia, które sprawią, że maluch poczuje się jak prawdziwy artysta i malarz. Innym, świetnym sposobem na wykorzystanie farb, jest malowanie na suchych liściach, szyszkach lub kamieniach. Jest to duże urozmaicenie, które sprawi, że malowanie farbami nie będzie nudne. Farby plakatowe oraz akcesoria do malowania możesz zakupić w naszym sklepie z farbkami dla dzieci, w którym znajdziesz ogromny wybór różnych marek.


Jak dobrać farbki do wieku dziecka?

Musisz zastanowić się czy Twoje dziecko potrzebuje jeszcze bezpiecznych, jadalnych farb, wykonanych w domu czy może jednak wybierzesz farby plakatowe, które kupisz w sklepie.