Istnieje przynajmniej kilka różnych rodzajów klocków dla dzieci - ich rodzaj, a także tematykę warto dostosować pod kątem wieku pociechy oraz jej zainteresowań. Kiedy dziecko jest jeszcze bardzo małe i dopiero wszystkiego się uczy- to rodzic musi wybrać taki rodzaj zabawki, która zainteresuje malucha i która będzie wspierała jego rozwój. A gdy już nieco podrośnie - na pewno samo wskaże, jakie zestawy najbardziej go interesują. Układanie klocków jest zabawą bardzo angażującą i pochłaniającą czas. Jest to też taka zabawka, która raczej zbyt szybko się maluchowi nie znudzi- za każdym razem można bowiem zbudować z nich coś odrobinę innego. Klocki sprawdzają się także jako wspólna rozrywka dla całej rodziny. Rozwijają u dzieci zdolności manualne, poczucie przestrzeni, a także umiejętności konstruktorskie. Dają możliwość bycia kreatywnym, a także wspierają rozwijanie wyobraźni. Niektóre zestawy dodatkowo edukują, pozwalając maluchowi lepiej poznawać otaczający go świat. Jakie klocki zasługują na naszą szczególną uwagę?Klocki dla bardzo małego dziecka
Gumowe klocki dla dzieci to zabawka, która w szczególności przypadnie do gustu najmłodszym. Jeśli dziecko dopiero uczy się chodzić, poznaje świat, a my chcielibyśmy kupić mu jakąś naprawdę zajmującą zabawkę- klocki interaktywne czy sensoryczne są do tego celu stworzone. Mają intensywne kolory, różne faktury i rysunki, które stymulują wzrok malucha i są dla niego wyjątkowo interesujące. Przy okazji, materiał, z którego zostały wykonane, jest całkowicie bezpieczny. Nie musimy się więc bać, że maluch zrobi sobie nimi krzywdę. Bardzo małe dziecko może oglądać je z zaciekawieniem. A później, stopniowo sami możemy zaobserwować, w którym momencie zacznie coś z nich budować, tworząc obiekty przestrzenne.

Klocki wykonane z drewna
Drewniane klocki dla dzieci to jedna z najpopularniejszych opcji, z której może korzystać nawet bardzo mała pociecha - często i taka, która ukończyła pierwszy rok życia i która dopiero poznaje swoje otoczenie. Im większy rozmiar takich klocków, tym mniejsze prawdopodobieństwo połknięcia czy zadławienia. Jednakże, na rynku z powodzeniem znajdziemy też zestawy dla starszych dzieci, które są tematyczne, bardziej skomplikowane i które składają się z bardzo wielu elementów. Klocki drewniane są ponadczasowe, trwałe i przyjazne ze względu na fakt, że są produktem ekologicznym. Zazwyczaj są malowane farbami całkowicie przyjaznymi dla zdrowia i środowiska. W wersji tematycznej można ułożyć z nich wiejskie zwierzątka lub też pojazdy, co daje dziecku jeszcze większą frajdę. Jeśli więc nie do końca wiemy, jakie klocki będą odpowiednie na start- takie z całą pewnością się sprawdzą jako klocki edukacyjne dla dzieci. Alternatywę stanowią drewniane klocki magnetyczne, które dodatkowo po złączeniu do siebie przylegają i dają możliwość tworzenia budowli bardziej trwałych, dających się przenosić. Ciekawym zestawem jest też komplet klocków z dodatkowym sorterem kształtów- pozwala szybciej opanować maluchowi poznawanie różnych figur geometrycznych. Poznającego świat malucha na pewno zainteresuje drewniana piramidka edukacyjna, gdzie trzeba układać poszczególne krążki pod kątem ich wielkości. Natomiast takie klocki, które dodatkowo rozwiną dziecko muzycznie i pozwolą mu poznawać różne dźwięki to pianinko, na którym można grać poprzez uderzanie pałeczką, aby usłyszeć konkretne dźwięki.

Klocki z tworzywa sztucznego
Klocki plastikowe to ogromna kategoria klocków dedykowanych dla dzieci w różnym wieku. Zawsze powinniśmy więc pod tym kątem sprawdzać oznaczenia wiekowe umieszczone na pudełku danego zestawu. Zaczynając od najprostszych klocków dla dwulatka, na pewno warto zwrócić uwagę na klocki typu wafle, które sprzedawane w większych zestawach pozwalają na tworzenie sporych budowli, pojazdów, a nawet samolotów. W niektórych przypadkach klasyczne wafle- na przykład w wersji mini- mogą być też wykonane z gumy.

Z kolei klocki Blocki to ogromny wybór różnych zestawów tematycznych, które zazwyczaj są już dedykowane dla większych dzieci. Charakteryzuje je znacznie większy poziom skomplikowania, a także bardzo małe części. Niektóre propozycje mogą mieć nawet do 400 elementów w opakowaniu! Być może zaskakujące będzie dla nas, jak różnorodne mogą być takie klocki dla dzieci- konstrukcyjne klocki Blocki to możliwość złożenia własnej remizy strażackiej, helikoptera, pługu śnieżnego, ciężarówki, betoniarki czy też posterunku policji. Gotowy, poskładany zestaw może być ozdobą każdego dziecięcego pokoju, a także funkcjonalną zabawką z możliwością modyfikacji.

Zapraszamy także na bloga naszego partnera maludas24.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych inspiracji na zabawy ze swoją pociechą.

Artykuł sponsorowany