Odkryj świat – nauka geografii na wczesnym etapie edukacji

Dzieci są bardzo ciekawe otaczającego je świata, a my – dorośli, powinniśmy to wykorzystać. Dzięki przystępnemu przedstawieniu w formie zabawy będzie chętniej pracowało i przyswajało wiedzę. Okres wczesnoszkolny i przedszkolny powinien upływać na zaciekawianiu, poznawaniu i odkrywaniu, dlatego tak ważne jest tworzenie angażujących ćwiczeń! Poznaj kilka z nich, które pozwolą Twojemu dziecku odkrywać geografię!

 

 

Światowe kolory – pokoloruj państwa!

Niejeden rodzic powiedziałby, że to zbyt trudne dla malucha, jednak nie chodzi o odpytywanie go z państw i ich stolic. To prawda, jednak nie chodzi o naukę, a oswojenie i zapoznanie dziecka z naszym krajem oraz sąsiednimi.

Przede wszystkim bazujemy na symbolach i skojarzeniach, które będą dziecku pomagały w zapamiętaniu informacji, a kolorowanie to może być czysta przyjemność! Dzięki temu będziemy ćwiczyć motorykę małą, a więc ruchy dłoni, palców oraz chwyt długopisów i kredek - opowiada ekspert z zadania.pl.

 

Tak wiele możliwości w jednym ćwiczeniu! Przede wszystkim liczy się cierpliwość i danie dziecku wolnej ręki co do kolorów, z jakimi kojarzą mu się państwa. Tak przygotowany maluch z przyjemnością pójdzie do szkoły i będzie odkrywał nowe zjawiska geograficzne!

  1. Wydrukuj mapę tylko czarno-białe kontury (może być miasta, powiatu, województwa, państwa lub świta), którą dostosujesz indywidualnie do poziomu swojego dziecka. Możesz wydrukować dwie, żebyście kolorowali wspólnie. Pamiętaj, aby nie była to mapa z wieloma szczegółami, bo dziecko nie będzie potrafiło skupić swojej uwagi!
  2. Kup kredki woskowe lub pastele, aby łatwo się kolorowało dużą powierzchnię kartki,
  3. Przygotuj informacje na temat obszaru, który macie kolorować. Opowiadaj dziecku, co tam się znajduje, jaki jest klimat, czym się charakteryzuje – wszystko w formie przyjaznych i intrygujących ciekawostek,
  4. Przygotuj miejsce do kolorowania, abyście mogli wygodnie usiąść i zacząć się bawić!

 

Elementy krajobrazu – morza, oceny i góry w domino

Mówiąc o górach, co sobie wyobrażasz? Z pewnością zaśnieżone szczyty i wiele wędrówek pieszych, a co ma wyobrazić sobie maluch? No właśnie, dlatego tak ważne są zabawy! Dzięki nim dziecko wie, jak wyglądają poszczególne zjawiska i elementy przyrody. Stwórz własne domino:

  1. Wydrukuj małe obrazki gór, morza, lasów itp. Sprawdzaj, czy dziecko poradzi sobie z taką ilością obrazków do zapamiętania. Możesz wydrukować również słowa określające obrazki, jeśli dziecko potrafi czytać,
  2. Kup klasyczne domino, wybierz takie większych rozmiarów lub drewniane, żeby dziecko widziało wyraźnie wszystkie elementy i umiało je układać. Cięższe przedmioty nie dają się przesunąć tak łatwo, więc cała konstrukcja nie będzie tak delikatna,
  3. Naklej na domino swoje wydrukowane obrazki. Pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć cały układ obrazków i użyć mocnego kleju, żeby nie odpadły za szybko.

Możesz użyć tego samego schematu i pograć z dzieckiem w memory. Będziesz nie tylko ćwiczyć elementy krajobrazu, ale również pamięć, skojarzenia i skupianie uwagi na zadaniu. Również możesz użyć połączenia słów i obrazków, jeśli dziecko potrafi czytać, jednak pamiętaj, aby drukować w kolorze, ponieważ zachęci to dziecko do zabawy i pozwoli budować obraz otaczającego nas świata. Stworzysz dziecku idealne warunki do odkrywania przyrody, którą może zacząć się fascynować!